2024. április. 25. Köszöntjük nevű látogatónkat.

A Székesegyház felújítása

A SZATMÁRNÉMETI RÓMAI KATOLIKUS SZÉKESEGYHÁZ FELÚJÍTÁSA, SZATMÁR MEGYE – SMIS 119232

A Szatmári Római Katolikus Püspökség, mint kedvezményezett, a Regionális Operatív Program keretében, az 5. Prioritási tengelyének – A városi környezet javítása és megőrzése, védelme és a természeti és kulturális örökség hosszú távú értékesítése, melynek fő intézkedési területe az 5.1 – A természeti és kulturális örökség megőrzése, védelme, népszerűsítése és fejlesztése, befejezte a „A Szatmárnémeti Római Katolikus Székesegyház, Szatmár megye” - SMIS 119232, pályázat lebonyolítását a 432/22.09.2017 számú támogatási szerződésnek megfelelően.

A Regionális Operatív Programot nemzeti szinten a Fejlesztési, Közigazgatási és Közmunkálatokért felelős Minisztériuma valósítja meg, mint Irányító Hatóság, illetve regionális szinten az Észak-Nyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség, mint közbülső testület, amely ezen pályázat megvalósítását felügyeli.

Általános célja a pályázatnak a Szatmárnémeti Római Katolikus Székesegyház értékének hosszú távú megőrzése, Szatmárnémeti épített örökségének védelme, a régi városközpont környezetének javítása, a történelmi örökséget látogatók számának növelése, ezáltal a városba érkező turisták számának növelése.

A pályázat specifikus céljai:

• A székesegyház állagmegőrzése struktúrájának megerősítésével, a homlokzatok restaurálásával, a épületgépészet korszerűsítésével, a külső díszítőelemek felújításával, behatolás- és tűzvédelmi rendszer kialakításával.
  • A székesegyházat évente látogatók számának növelése 10,55%-kal (a 2016-ban jegyzett 2985 látogatóról, 3300 látogatóra az első működési évben).

Az épület külső és belső felújításon esett át: felújításra került a tetőszerkezet, a régi bádogtető réztetőre cserélődött, felújult a homlokzat, restaurálásra kerültek a művészeti kő- és fémelemek, a templomtérben az olajos és cement alapú vakolatot eltávolították, salétromtalanították, a padlót a szentély kivételével mindenhol kicserélték, a fűtésrendszert korszerűsítették. A Székesegyház udvarán új hő-központ és mosdóhelyiség került kialakításra, a templom udvarát újrarendezték.

A munkálatokban részt vett 22 tervező, 7 műszaki ellenőr, 30 építkezési vállalkozó és 172 dolgozó, akik legjobb tudásuk szerint igyekeztek hozzájárulni a végeredményhez. A legnagyobb kihívást a tető felújítása és a kőelemek restaurálása jelentette. 26 bádogos, 8 ács és 6 ipari alpinista dolgozott a monumentális tető felújításán. A kőelemek felújításán 8 restaurátor dolgozott.

A projekt eredménye egy felújított történelmi örökség és a látogatók számának növekedése.

A Székesegyház és a projekt eredményeinek népszerűsítésére kiadásra került egy könyv, három nyelven: románul, magyarul és angolul és 5 nyelven készültek szórólapok: románul, magyarul, angolul, németül és olaszul. Elkészült egy, a kulturális örökséget népszerűsítő film.

A templom bejáratához egy infopultot helyeztünk el, melyen a Székesegyház történetéről és a megvalósított projektről informálódhatnak a tátogatók. Elkészült egy 3D-s bronz makett a Székesegyházról és környezetéről, melyet Braille írással is feliratoztunk. Elkészült a Székesegyház digitalizálása, mely segítségével követhető a műemléképület állagának változása.

A digitalizált Székesegyház itt tekinthető meg.

A projekt hatása helyi és regionális szinten több szempontból is jelentős. A műemléképület történelmi öröksége a következő nemzedékeknek, a beavatkozások szükségszerűek voltak állagának megőrzésére és védelmére. Az 1837-ben felszentelt Székesegyház Szatmárnémeti város központjának legelső monumentális épülete, mely mai napig betölti ezt a tisztséget és jelenlegi pompájában nagymértékben javítja a régi városközpont arculatát. Szatmárnémetiben az egyik legfontosabb turisztikai célpont. A projekt hozzájárul az új munkahelyek számának növeléséhez is: egy idegenvezető és egy felvigyázó alkalmazásának köszönhetően javul a székesegyházba látogatók turisztikai élménye.

A pályázat megkezdésének időpontja: 2017.09.22

Megvalósításának időtartama: 2017.09.22-2021.09.30

Megvalósításának helyszíne: 440010 Szatmárnémeti, Piața Libertății nr. 24

A pályázat teljes értéke 13.923.422,35 lej, melyből a vissza nem térítendő érték 12.728.795,48 lej, melyből az ERFA támogatás 10.819.476,16 lej és a nemzeti költségvetésből való hozzájárulás 1.909.319,32 lej.

Bővebb felvilágosítással szolgálhat Nyéki Éva, a pályázat felelőse - tel: 0261-714955, e-mai: nyekieva@yahoo.com.

Részletes információkért az Európai Unió által támogatott programokról kérjük látogassák meg a következő oldalakat:

www.fonduri-ue.ro

www.inforegio.ro