2024. április. 26. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Szent Kereszt felmagasztalása ünnepe

2017. szeptember. 13.

A Szatmári Egyházmegyében három templom és két kápolna rendelkezik Szent Kereszt felmagasztalása titulussal.

Szent Kereszt felmagasztalása tiszteletére a Szatmári Római Katolikus Egyházmegyében a sárközújlaki, mezőteremi és alsóhomoródi templomokat, valamint a felsőbányai- és a rónaszéki kápolnákat szentelték.

Mezőteremen, Sárközújlakon és Felsőbányán is az ünnep napján, szeptember 14-én, csütörtökön délelőtt 11 órától tartják a búcsúmisét. Mezőteremen Luczás Lóránd szaniszlói plébános; a sárközújlaki közösség előtt Griz László újmisés, a szatmárnémeti Kis Szent Teréz egyházközösség segédlelkésze; Felsőbányán pedig Pitó Lajos monospetri (nagyváradi egyházmegyés) plébános mond szentbeszédet.

Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepe 335. szeptember 13-ára nyúlik vissza, amikor Jeruzsálemben felszentelték a bazilikát, amelyet Nagy Konstantin császár emeltetett Krisztus sírja fölé. A Szent Keresztet Nagy Konstantin császár édesanyja, Szent Ilona találta meg Jeruzsálemben, majd szeptember 14-én ünnepélyesen felmutatták az összegyűlt népnek. Innen ered az elnevezés: Szent Kereszt felmagasztalása.

korábbi, sárközújlaki felvételek