2024. aprilie. 27. Felicitam pe cei cu numele !

Căsătoriți, familii împreună

2017. iulie. 27.

La Nyírbátor au călătorit anul acesta conducătorii grupurilor pentru pastorația căsătoriților din Dieceza Romano Catolică de Satu Mare pentru a petrece împreună un altfel de week-end.

Formarea comunităților a fost principalul scop al week-endului căsătoriților care a avut loc între 21 și 23 iulie la Nyírbátor, Ungaria. La excursie au participat acele persoane căsătorite, care, îndrumați de biroul pentru pastorația laicilor al Episcopiei Romano Catolice de Satu Mare țin legătura cu alți căsătoriți și la parohia lor organizează întâlniri, se ajută reciproc în trăirea cât mai profundă a credinței.

Însoțiți și de copii lor, erau într-un număr de 54 din Satu Mare, Baia Mare, Carei, Cămin și Foieni. În decursul a celor trei zile participau la diferite programe de recreație, dar aveau și discuții pe teme religioase, rugăciuni comune, iar duminica Pr. Czier István parohul din Foieni le oficia Sfânta Liturghie. Lepedus István, referentul biroului pentru pastorația laicilor ne-a declarat, astfel de întâlniri cu scop recreativ se organizează anual și de fiecare dată își aduce roadele, căci se întăresc legăturile comunităților, întregul grup mare își recapătă puterile.

înaintea sfintei liturghii

Anul tematic: