2024. aprilie. 27. Felicitam pe cei cu numele !

Despre proiect

REABILITAREA CATEDRALEI ROMANO-CATOLICE DIN SATU MARE, JUDEȚUL SATU MARE, cod SMIS 119232

Episcopia Romano-Catolică Satu Mare în calitate de beneficiar a finalizat proiectului denumit ”Reabilitarea Catedralei Romano-Catolice din Satu Mare, jud. Satu Mare”, cod SMIS 119232, în cadrul Programului Operațional Regional  2014-2020, Axa prioritară 5 – Îmbunătățirea mediului urban și conservarea, protecție și valorificarea durabilă a patrimoniului natural și cultural, Prioritatea  de investiție 5.1 – Conservarea, protejarea, promovarea și dezvoltarea patrimoniului natural și cultural, conform contractului de finanțare nr. 432/22.09.2017.

Programul Operațional Regional este implementat la nivel național de către Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrație în calitate de Autoritate de Management, iar la nivel regional de către Agenția de Dezvoltare Regională Nord-Vest, organism intermediar al programului care a monitorizat implementarea acestui proiect.

Obiectivul general al acestui proiect este valorificarea  durabilă a Catedralei Romano-Catolice din Satu Mare în vederea protejării fondului construit valoros din municipiul Satu Mare, ameliorarea ambianței urbane din centrul istoric, creșterea numărului de vizitatori ai obiectivului de patrimoniu și implicit a numărului de turiști din oraș.

Obiectivele specifice ale proiectului:

• Conservarea catedralei prin realizarea lucrărilor de consolidarea structurală, restaurare a fațadelor, modernizarea utilităților, repararea și recondiționare elementelor artistice exterioare, protejarea edificiului prin montarea unor sisteme de antiefracție și protecția împotriva incendiilor
  • Creșterea medie a numărului anual al vizitatorilor care vizitează Catedrala cu 10,55% (de la 2985/anul 2016, la 3300/primul an operațional)  prin implementarea planului de marketing propus și prin includerea obiectivului în circuite turistice locale, regionale și transfrontaliere.

Lucrări de reabilitare și restaurare au fost executate atât în interiorul cât și în exteriorul Catedralei: a fost renovat acoperișul catedralei, învelitoarea veche, din tablă zincată, a fost schimbată cu tablă de cupru, a fost reabilitată fațada clădirii, au fost restaurate elementele artistice de piatră și metal, în interiorul catedralei a fost îndepărtată tencuiala pe bază de ulei și ciment, a fost eliminată igrasia, cu excepţia sanctuarului a fost schimbată pardoseala, a fost modernizat sistemul de încălzire. În curtea reamenajată a bisericii a fost reconstruită clădirea anexă în care se află centrala termică și grupurile sanitare care deservesc Catedrala.

Cei care au contribuit cu experiența și cunoştinţele lor la reabilitarea Catedralei au fost 22 de proiectanți, 7 diriginți de șantier, 172 de muncitori. Cea mai mare provocare a fost reabilitarea învelitorii și restaurarea elementelor de piatră. 26 de tinichigii, 8 dulgheri, 6 alpiniști utilitari au lucrat la renovarea acoperișului. Elementele de piatră au fost readuse la starea inițială de 8 restauratori.

Rezultatul proiectului este un obiectiv de patrimoniu reabilitat și creșterea numărului de vizitatori. Pentru promovarea Catedralei și a rezultatelor proiectului a fost editată o carte în trei limbi: română, maghiară, engleză și au fost editate pliante în 5 limbi: română, maghiară, engleză, germană, italian. A fost realizat un film de promovare al obiectivului de patrimoniu.

Pentru vizitatorii  Catedralei a fost amplasat un infochioșc cu informații despre istoria Catedralei și proiectul implementat. A fost realizat o machetă de bronz în 3D - model tactilo palpabil al planului bisericii, inscripționat cu semne Braille.  S-a realizat digitizarea obiectivului de patrimoniu, cu ajutorul căreia se poate asigura inclusiv monitorizarea monumentului în timp.

Monumentul digitizat se poate vizualiza aici.

Impactul investiției la nivelul localității și regiunii se materializează prin mai multe aspecte. Obiectivul de patrimoniu este o moștenire pentru următoarele generații, intervențiile au fost absolut necesare pentru conservarea și protejarea clădirii. Catedrala Romano Catolică, sfințită în anul 1837 este prima și cea mai mare clădire monumentală din centrul orașului, care până în ziua de azi își îndeplinește această funcție și în splendoarea sa actuală în mare măsură îmbunătățește imaginea centrului istoric. Este unul dintre cele mai importante obiective turistice din Satu Mare. Proiectul contribuie la creșterea numărului de locuri de muncă nou create, deoarece, pentru a îmbunătăți serviciile turistice oferite vizitatorilor Catedralei, s-a angajat un ghid turistic și o persoană cu funcția de paznic.

Data de începere a proiectului: 22.09.2017

Perioada de implementare: 22.09.2017- 30.09.2021

Locația proiectului: 440010 Satu Mare, Piața Libertății nr. 24

Valoarea totală a proiectului este de 13.923.422,35 lei, din care asistența financiară nerambursabilă este de 12.728.795,48 lei din care contribuția financiară din FEDR  este de 10.819.476,16 lei și contribuția din bugetul național este de 1.909.319,32 lei.

Detalii suplimentare se pot obține de la responsabilul de proiect Nyéki Éva, tel: 0261-714955, e-mail: nyekieva@yahoo.com.

Pentru informaţii detaliate despre celelalte programe cofinanţate de Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi

www.fonduri-ue.ro

www.inforegio.ro