2024. aprilie. 19. Felicitam pe cei cu numele !

2024. martie. 27.

Cristos, speranța mea, a înviat! - anunță secvența Paștelui, care este deosebit de actuală pentru noi în Dieceza de Satu Mare, întrucât, cu Anul Speranței, ne pregătim pentru marele jubileu al Bisericii din 2025. Dar speranța a pâlpâit doar în cei doi ucenici care au alergat la mormânt. Ultima propoziție a Evangheliei menționează: ei încă nu înțelegeau că Isus trebuie să învie din morți.

2023. decembrie. 20.

Vă vestesc o mare bucurie!...

DRAGI FRAȚI ȘI SURORI ÎN CRISTOS!

2023. iunie. 19.

Sâmbătă, 10 iunie 2023, un grup copii și adolescenți din parohia Sf. Francisc de Assisi, localitatea Băile Borșa (jud. Maramureș), au aderat la Copilăria Misionară Pontificală.

Anul tematic:

Viaţă în spiritualitate:

Episcopul diecezei este PS Eugen (Jenő) Schönberger. Dieceza are 200 de ani şi cuprinde aproape în totalitate teritoriul judeţelor Satu Mare şi Maramureş. Îi aparţin 58 de parohii, 60 filii şi are 60 000 de enoriaşi.