2024. mai. 6. Felicitam pe cei cu numele !

COMUNICATE DIECEZANE - 2022/III.

P 192 / 2022.

Colectă pentru victimele războiului din Ucraina

Îi rog pe confrații preoți să citească textul următor la toate sfintele liturghii din data de duminică, 13 martie, iar donațiile bănești colectate să fie predate la Episcopie în săptămâna ce urmează colectei.

Preaonorați confrați preoți și persoane consacrate, dragi credincioși!

În data de 7 martie, împreună cu episcopii bisericilor istorice din Transilvania, ne-am rugat pentru pace în capela episcopală, iar apoi într-o declarație ne-am exprimat îngrijorarea comună față de războiul din Ucraina. Durerea noastră este sporită și de faptul că evenimentele războiului îi afectează și pe frații noștri maghiari și români. Ne exprimăm compasiunea și împărtășim durerea tuturor celor care suferă în orice fel din cauza acestui conflict armat.

Vă rog frumos să le fiți de ajutor, cu generozitate, după posibilități, tuturor refugiaților. Organizația noastră Diecezană Caritas, conlucrând cu organizațiile de întrajutorare ale statului, s-a străduit din prima zi să aibă grijă de refugiați și de cei rămași acasă. Sunt recunoscător celor care au ajutat deja sau și-au exprimat intenția de a ajuta.

Pe baza înțelegerii realizate cu reprezentanții organizațiilor Caritas din Ucraina, în vederea unui ajutor cât mai eficient pentru cei care rămân acolo, anunț o colectă pentru Duminica a III-a din Postul Mare în fiecare parohie a diecezei. Donațiile colectate vor fi transmise, prin intermediul Organizației Diecezane Caritas, celor aflați în nevoi datorită războiului din Ucraina.

Îi rog pe confrații preoți, pe călugărițe și călugări, precum și pe credincioșii mei dragi să se alăture apelului Papei Francisc pentru rugăciune și post și să se roage pentru pace, pe cât posibil, în fiecare biserică și familie. „Fericiți făcătorii de pacepentru că ei vor fi numiți fiii lui Dumnezeu!” (Mt 5,9).

Satu Mare, 10 martie 2022.

P 193 / 2022.

Dispoziție a episcopului

în legătură cu ridicarea restricțiilor epidemiologice

Îi rog pe confrații preoți să citească textul următor la toate sfintele liturghii din data de duminică, 13 martie:

În conformitate cu reglementările guvernamentale, se sistează toate prevederile valabile în timpul pandemiei. Având în vedere îmbunătățirea situației epidemiologice – referitor la activitățile liturgice care se vor desfășura în biserici și alte spații închise și la orice eveniment comunitar, dispun următoarele începând cu data de 9 martie 2022,:

• Nu este obligatorie purtarea măștii și păstrarea unei distanțe mai mari.
  • Este permisă umplerea recipientelor cu apa sfințită de Paști.
  • Strângerile de mână nu sunt încă permise ca modalitate de transmitere a unui semn de pace.
  • În ceea ce privește cuminecarea, ne întoarcem la practica mai veche a împărtășirii pe limbă.
  • Cei care sunt infectați cu coronavirus nu ar trebui să participe la rugăciunile din biserică. În acest caz, și aceștia, ca toți ceilalți pacienți, sunt scutiți de obligația de a participa la Liturghia de duminică.

Aș dori să atrag atenția confraților mei preoți asupra următoarelor:

• Acolo unde funcționează bine colectele în perșă la sfârșitul Liturghiei, vă recomandăm să le mențineți; pe de altă parte, puteți reveni la strângerea lor în timpul ofertoriului.
  • Chemarea la împăcare înainte de împărtășire: „Împăcați-vă din inimă unii cu alții!” să rămână în continuare.
  • Celebrantul și toți cei care se cuminecă să-și dezinfecteze mâinile înainte de a începe împărtășania.
  • Persoanele care solicită împărtășania în mână să nu fie refuzate!

Vă rog să continuați să acționați în mod responsabil și prudent, ținând cont de orice noi reglementări epidemiologice. Să fiți atenți cu cei care, ca măsură de precauție, continuă să respecte reglementările anterioare.

Îi rog pe confrații preoți să facă tot ce le stă în putință astfel încât să participe din nou, depășindu-și temerile, câți mai mulți credincioși la sfânta liturghie, care nu poate fi înlocuită cu nimic altceva.

Satu Mare, 10 martie 2022.

† Eugen
episcop