2024. aprilie. 27. Felicitam pe cei cu numele !

Au meditat patimile Domnului

2019. aprilie. 15.

În duminica Floriilor, în Biserica Calvaria a avut loc o cale a crucii solemnă, cu prezenţa corului Adoremus şi a artiştilor cunoscuţi.

Contemplarea căii crucii este o formă de deschidere faţă de iubirea lui Dumnezeu. În duminica Floriilor de la ora 17.30 Pr. Iulian Budău SJ a salutat mulţimea adunată în Biserica Calvaria pentru contemplarea căii crucii şi totodată a prezentat Corul Adoremus a bisericii, dirijat de Izabela Latiş, respectiv artiştii care împreună cu corul au făcut ca meditarea patimilor Domnului să fie un adevărat moment de înălţare sufletească: Kovács Emőke, vioară, Pap Beáta, soprană, Balaskó Balázs, orgă, Luţai Alexandru, trompetă, Marius Boroş, tenor.

La fiecare staţiune, enoriaşii prezenţi au privit la vitraliile pictate de artista Cristina Sabău-Trifu, şi au ascultat mesajele veşnic valabile ale căii crucii.

Anul tematic:

Viaţă în spiritualitate: