2024. mai. 12. Felicitam pe cei cu numele !

Comunicatul Oficiului Diecezan Satu Mare

2020. martie. 17.

În legătură cu epidemia declanșată de virusul COVID-19, rămân valabile în continuare, în ceea ce privește programele liturgice, măsurile de prevenție publicate de Conferința Episcopilor Catolici din România în zilele de 11 și 14 martie a.c.

Vă rugăm insistent din nou, ca acestea și alte măsuri de protecție recomandate să fie respectate în mod obligatoriu de toată lumea (atingeri corporale, de ex. omiterea împărțirii semnului micii cruci; o temeinică spălare pe mâini, înainte și după sfânta liturghie).

În plus:

Întrucât, pentru frații și surorile în vârstă, peste 60 de ani, precum și pentru cei care suferă de boli grave sau cronice, contaminarea cu virusul reprezintă un mare pericol, aceștia se tem în mod justificat să ia parte la celebrările liturgice comune. Potrivit normelor Codului de Drept Canonic, episcopul diecezan, ori de câte ori consideră, poate da dispensă de la obligativitatea participării la sfânta liturghie duminicală (cf. CDC, 87,§1 și 1245).

Această dispensă este acordată – pentru evitarea contaminării periculoase –  de către episcopul Eugen Schönberger în calitate de conducător al Diecezei de Satu Mare pe teritoriul său.

Îi rugăm, așadar, pe confrații preoți să-i liniștească și să-i lămurească pe credincioșii mai în vârstă, care nu îndrăznesc să meargă la biserică pe timpul epidemiei, că nu comit nici un păcat! Însă le atragem atenția că sfințirea Zilei Domnului rămâne totuși o poruncă pentru ei: să încerce să se roage mai mult și să participe prin intermediul mijloacelor de comunicare (radio, TV, internet) la sfintele liturghii transmise.

Vă rugăm ca în această perioadă să suspendați orele de religie și catehezele precum și orice reuniune comunitară! Să asigurăm în bisericile noastre posibilitatea adorațiilor euharistice și rugăciunilor individuale!

La sfârșitul sfintelor liturghii să se rostească în comun una din rugăciunile din anexă sau alta potrivită, înainte rugăciunii pentru Hám János

Vă mulțumim pentru înțelegere și colaborare și vă dorim pe lângă toate acestea un Post al Paștelui plin de haruri și rugăciuni!

Aceste dispoziții rămân în vigoare până la comunicarea unor dispoziții contrare de către Conferința Episcopilor Catolici din România.

Anul tematic:

Viaţă în spiritualitate: