2024. aprilie. 29. Felicitam pe cei cu numele !

Copilăria Misionară Pontificală: adeziuni la Băile Borșa

2023. iunie. 19.

Sâmbătă, 10 iunie 2023, un grup copii și adolescenți din parohia Sf. Francisc de Assisi, localitatea Băile Borșa (jud. Maramureș), au aderat la Copilăria Misionară Pontificală.

Dorința lor de a-l urma mai îndeaproape pe Isus s-a născut la îndemnul părintelui paroh, Marius Leabu, director diecezan OMP, care le-a vorbit despre carisma misionară, implicându-i pe copiii și adolescenții care participau sâmbăta la ora de cateheză, să se roage Sfântul Rozariu pentru misionari și misiuni. Acceptând cu bucurie propunerea Părintelui Marius, cu ocazia Zilei Naționale CMP, s-au adunat la biserică și s-au rugat împreună, astfel arătându-și solidaritatea lor cu ceilalți copii și adolescenți misionarii din România. Cu această ocazie, s-au făcut fotografii care au fost trimise la oficiul OMP, iar ulterior au fost publicate pe site-ul Arhidiecezei de București (ARCB) și pe cel al Agenzia Fides de la Vatican.
Această împărtășire a dat mult curaj copiilor și adolescenților din Băile Borșa, astfel că, la invitația Părintelui Marius, sâmbătă, 10 iunie, s-a stabilit o întâlnire de formare misionară, la finalul căreia 24 de copii și adolescenți au depus adeziunea, dorind astfel să intre în familia Copilăriei Misionare Pontificale. Părintele Eugen Blaj, director național al Operelor Misionare Pontificale, le-a explicat noilor membri atribuțiile pe care le au, transmițându-le bucuria de a fi misionari ai iubirii lui Isus, asemenea Fericitei Pauline Jaricot, fondatoarea Operei pentru Răspândirea Credinței. Prin mai multe asemănări, Părintele Eugen i-a  ajuta să înțeleagă carisma misionară și să se simtă atrași de iubirea lui Isus.
Îi mulțumim lui Dumnezeu pentru lucrarea sa minunată în cadrul Operei Copilăriei Misionare Pontificale și PS Jenö Schonberger, care a permis deschiderea unui nou drum misionar în dieceza de Satu Mare.

Operele Misionare Pontificale

Anul tematic: