2024. mai. 20. Felicitam pe cei cu numele !

Cu inimile şi cu porţile deschise

2016. mai. 18.
Cu inimile şi cu porţile deschise

Timp de o săptămână vor aştepta vizitatorii Surorile Piariste în căminul de zi şi casa de tip familial "Oasis Mater Celestina" condusă de ele în Carei.

Săptămâna Porţilor Deschise la instituţia care poartă numele de Oasis Mater Celestina va avea loc în perioada 18-22 aprilie, perioadă în care vizitatorii vor avea posibilitatea de a vedea cum se desfăşoară viaţa de zi cu zi a locuitorilor clădirii sfinţite cu puţin timp în urmă.
Clădirea fostei mănăstiri romano-catolice se afla în paragină, dar în mâinile surorilor Piariste s-a transformat într-o perlă, devenind un adevărat cămin pentru familia lor. în 2009 au înaintat un proiect regional, iar cu banii astfel obţinuţi au renovat imobilul aflat aproape în ruine. Fosta mănăstire, cunoscută sub numele de "Zarda", şi-a recăpătat vechea strălucire, transformându-se din nou într-o clădire impunătoare, de care toţi careienii pot fi mândri şi pe care toţi trecătorii o privesc cu satisfacţie, însă merită toată admiraţia nu doar faptul că s-a înfrumuseţat o părticică a oraşului şi şi-a recăpătat vechea sa splendoare, ci şi activitatea care se desfăşoară între pereţii săi, căci deserveşte un scop cât se poate de nobil. Oferă cămin unor copii care au nevoie de un acoperiş deasupra capului, de o cameră încălzită, de hrana de toate zilele şi nu în ultimul rând de foarte multă dragoste. Iar aici, alături de surorile Piariste, pe toate acestea le-au găsit.
Anul trecut, în 25 august, surorile, împreună cu 26 de copii, s-au mutat în noul lor cămin şi au umplut cu viaţă fiecare colţişor al casei, iar de atunci se străduiesc să şi-o înfrumuseţeze mereu.
foto: Timea Tőtös
Mulţi se opresc, privesc clădirea, bat la uşa surorilor şi se interesează cum arată în zilele noastre vechea mănăstire, fosta şcoală şi ce destinaţie are ea. Tocmai de aceea, surorile Piariste au hotărât ca în perioada 18-22 aprilie să deschidă porţile căminului lor în faţa publicului larg. În aceste zile, între orele 9 şi 18, oricine va avea posibilitatea să viziteze căminul lor, va putea vedea clădirea restaurată şi îşi va putea forma o viziune şi despre viaţa lor cotidiană. Locuitorii casei se bucură întotdeauna de vizitatorii de bună credinţă şi îi invită cu mult drag pe toţi cei interesaţi să le calce pragul, pentru a cunoaşte familia lor şi a vedea unde şi cum trăiesc.

Traducerea: Eva Laczko - Informaţia Zilei

Anul tematic: