2024. mai. 17. Felicitam pe cei cu numele !

În biserică și în sunetul clopoțeilor

2017. februarie. 10.

Corul Adoremus a susținut un concert într-o atmosferă aparte în Baia Mare.

De sărbătoarea Sfântului apostol și evanghelist Ioan, corul bisericii Calvaria din Satu Mare a primit invitația să concerteze în biserica Sfânta Treime din Baia Mare. După Sfânta Liturghie de seară, corul Adoremus dirijat de Kuki Zsolt și acompaniat la orgă de Balaskó Balázs, avandu-l ca solist pe binecunoscutul tenor Marius Boroș, a început concertul de la ora 18 și 30 de minute. Repertoriu a conținut șaisprezece cântece în limba română, latină, franceză, respectiv maghiară.

La final, la inițiativa preotului paroh Ioan Roman, spectatorii au cântat două cântece de Crăciun împreună cu invitații, dar au mai urmat și alte surprize, căci mai târziu corul Adoremus a cântat și în fața bisericii, în sunetul clopoțeilor, într-o atmosfera întroienită de ninsoarea abundentă.

Anul tematic:

Viaţă în spiritualitate: