2024. aprilie. 26. Felicitam pe cei cu numele !

S-a ales imnul: Împreună te aşteptăm!

2018. mai. 15.

Dintre cele 17 cântece trimise, juriul a ales unul plin cu ritm, cu o melodie uşor de învăţat şi cântat, şi care împreună cu textul poate fi aproape de sufletul tinerilor.

La începutul anului, organizatorii Întâlnirii Naţionale a Tineretului Catolic au anunţat un concurs pentru imnul evenimentului din 25-29 iulie. Aşteptau aşadar un cântec, care să se inspire din temele şi misiunea întâlnirii, iar participant putea fi orice persoană sau grup de persoane cu vârste între 16 şi 35 de ani. În scurt timp au şi ajuns primele proiecte, iar până la data încheierii concursului într-un număr total de 17.

Juriul format din Boroş Marius tenor, profesor de canto clasic al Liceului de Arte "Aurel Popp" din Satu Mare; Czier István preot paroh din Foieni, catehet al INTC-ului din Satu Mare; Czol Ernő capelmaistru şi dirijor al Bisericii Sfânta Treime din Baia Mare; Suhárt Evelin, elevă la Liceul de Arte "Aurel Popp" din Satu Mare, conducător al grupului de tineri de la parohia ei au ascultat cântecele şi au punctat fiecare.

Alegerea unanimă a membrilor juriului privind locul întâi a căzut pe cântecul compus de Fehér Róbert Benjamin şi Berendi Róbert, cu titlul "Împreună te aşteptăm". Acesta este aşadar imnul INTC-ului din 2018! Printre motivele deciziei lor se numără, că acesta poartă mesaje bazate pe motoul întâlnirii, dar e totuşi una pe ritmuri moderne, pe tonurile tinerilor, cu o melodie şi un text uşor de învăţat, dar cu partea instrumentală bine elaborată. Prin acest imn, care poate fi cântată şi de mulţi împreună, se afirmă şi iubirea de viaţă a tinerilor - au mai adăugat juraţii.

Imnul poate fi ascultat începând de astăzi pe canalele oficiale ale INTC-ului - pagina web, canal YouTube, pagină Facebook.

Momentul premierii

Anul tematic: