2024. aprilie. 25. Felicitam pe cei cu numele !

Schimbări în viața comunităților

2020. iulie. 30.

Din data de 1 August se vor pune în aplicare hotărârile Preasfinției Sale Eugen Schönberger, privind numirile și transferurile preoților din Dieceza Romano-Catolică de Satu Mare.

La fel ca în anii trecuți, și vara aceasta se efectuează numiri și transferuri în Dieceza Romano-Catolică de Satu Mare. Astfel, prin decizia episcopului P.S. Eugen Schönberger Pr. Heinrich Ferenc paroh de Baia Mare - Firiza intră în pensie de retragere definitivă, iar parohia Sfânta Elisabeta va fi deservită de parohia Sfânta Treime.

Pr. Dr. Ágoston Ferenc paroh de Beltiug se întoarce în Arhidieceza de Alba Iulia. În locul lui, în Beltiug sosește Pr. Tatár Zoltán din Dindeștiu Mic, iar în Dindeștiu Mic sarcinile pastorale vor fi îndeplinite de Pr. Turtureanu Róbert, fost vicar parohial în Sigehetu Marmației.

Pr. Dudás Miklós paroh de Livada își schimbă locul de serviciu cu Pr. Antku István paroh de Micula. Pr. Magász Jenő, spiritualul Liceului Romano-Catolic Josephus Calasantius din Carei va deservi și comunitatea din Domănești, iar comunitatea din Berveni va fi deservită de parohia din Cămin.

Pr. Linzenbold Szabolcs, vicar parohial de Catedrală a fost scutit de îndatoririle pastorale timp de un an, pentru clarificarea vocației.

Pr. Daniel Garcia Fernandez va fi vicarul parohial al Catedralei, iar Pr. Jakkel Tamás va fi vicarul parohial al comunității Sfântul Carol Borromeu din Sighetu Marmaţiei. Secretarul episcopal Simon Attila, păstrându-și funcția actuală va fi și vice-parohul Catedralei. Fanea József va fi vicarul parohial al comunității Sfânta Treime din Baia Mare.

Prin hotărârea provincialului Provinciei Franciscane din Transilvania, Fr. Marek Ferenc Bernandin OFM pleacă de la parohia Sfântul Anton din Căpleni, iar în locul lui ajunge Fr. Puvák Antal P. Marián OFM.

P. Josif Șandoru SJ vicarul parohial al comunității de limba română din Satu Mare, prin hotărârea superiorilor săi pleacă din Dieceza Romano-Catolică de Satu Mare.

Anul tematic:

Viaţă în spiritualitate: