2024. aprilie. 26. Felicitam pe cei cu numele !
2021. octombrie. 19.

P 635 / 2021.

Pentru toate parohii

Mesajul Sfântului Părinte Francisc pentru Ziua Mondială a Misiunilor 2021

„Nu putem să nu vorbim despre ceea ce am văzut și am auzit” (Fap 4,20)

2021. septembrie. 24.

Mesajul Sfântului Părinte Francisc pentru

a 107-a Zi Mondială a Migrantului şi Refugiatului

(26 septembrie 2021)

2021. august. 24.

De-a lungul istoriei, marile Catedrale și Ctitorii au fost rezultatul muncii perseverente și răbdătoare a credincioșilor din dieceze. Astfel, și Catedrala, sfințită în 1837 de episcopul Hám János, constituie o mărturie a credinței și sacrificiului localnicilor, fiind nu numai prima clădire monumentală din Satu Mare, care servește și astăzi ca biserică, ci contribuind și la înfrumusețarea imaginii orașului.

2021. iunie. 15.

După învestirea sa, care a avut loc la 16 aprilie 1888, episcopul Gyula Meszlényi a consacrat imediat dieceza Preasfintei Inimi a lui Isus. În acest an credincioșii au putut să sărbătorească pentru a 22-a oară hramul diecezan în fața Catedralei din Satu Mare, la care principalul celebrant și predicator a fost Excelența Sa dr. Ferenc Cserháti, episcopul auxiliar de Strigoniu și Budapesta, originar din Turulung, responsabil cu pastoraţia maghiarilor din străinătate.

2021. februarie. 9.

Mesajul Înalt Preasfinției Sale Aurel Percă: Întoarcerea elevilor pe băncile școlii, motiv de bucurie şi de speranță

Anul tematic:

Viaţă în spiritualitate: