2024. aprilie. 29. Felicitam pe cei cu numele !

Sfântă misionară

2019. octombrie. 2.

Cu sărbătoarea Sfintei Tereza a Pruncului Isus dieceza a deschis Luna Misionară Extraordinară, propusă de Papa Francisc - au subliniat la hramul bisericii de pe strada Păulești din Satu Mare.

Pe 1 Octombrie și-a sărbătorit hramul parohia Sfânta Tereza a Pruncului Isus din Satu Mare. În fața mulțimii adunate din cartierele adiacente, respectiv enoriașii veniți din locuri mai îndepărtate, prim celebrantul sfintei liturghii, episcopul PS. Eugen Schönberger a accentuat importanța Lunii Misionare Extraordinare: "Luna octombrie este luna Maicii Domnului, dar și a misiunilor după cum ne-a propus Papa Francisc. Sfânta Tereza a Pruncului Isus este și sfânta misiunilor. Ea a găsit o cale nouă, la care vrea să ne îndrumă. Să învățăm de la ea dragostea ei pură și sinceră față de Dumnezeu."

În predica lui și decanul de Ugocea, Pr. Seffer Dániel a vorbit despre aspectul misionar a Sfintei sărbătorite. "Sfânta Tereza și-a dorit mult să devină misionară și a reușit să-și îndeplinească visul prin rugăciune. Oricare dintre noi poate să devină misonar, dacă se roagă pentru reușita misiunilor. Trebuie să avem încredere în providența divină! Dacă ne încredințăm providenței Domnului, cum a făcut și Sfânta Tereza a Pruncului Isus, dispare frica din viețile noastre. Ne îndeplinim mai ușor sarcinile, acceptăm totul în viață, căci înțelegem că este în voința lui Dumnezeu."

După sfânta liturghie, la ieșire, enoriașii au primit câte-un semn de carte cu rugăciunea propusă de Papa Francisc pentru Luna Misionară Extraordinară. Episcopul i-a cerut să zică rugăciunea în special în luna octombrie dar și după acesta.

Rugăciunea propusă de Papa Francisc pentru Luna Misionară Extraordinară, Octombrie 2019.
Tatăl nostru,
Unicul tău Fu Isus Cristos, înviat din morţi, a încredinţat ucenicilor săi mandatul de "a merge şi a face ucenici toate popoarele";
Tu ne aminteşti că prin botezul nostru am devenit părtaşi la misiunea Bisericii.
Prin darurile Duhului Sfânt, dă-ne harul să fim martori ai Evangheliei, curajoşi şi plini de zel, astfel încât misiunea încredinţată Bisericii, încă departe de a fi realizată, să poată găsi expresii noi şi eficiente care să dea viaţă şi lumină lumii.
Ajută-ne să facem în aşa fel încât toate popoarele să întâlnească dragostea mântuitoare şi mila lui Isus Cristos. El, care este Dumnezeu, vieţuieşte şi domneşte cu Tine, în unire cu Spiritul Sfânt, în toţi vecii vecilor.
Amin.

Anul tematic: