2024. május. 18. Köszöntjük nevű látogatónkat.

A Boldogságos Szűz Mária Szeplőtelen Fogantatása – templombúcsúk egyházmegyénkben

2021. december. 6.

Istenünk, te méltó hajlékot készítettél Fiadnak a Boldogságos Szűz Mária szeplőtelen fogantatásában, amikor őt Fiad halálának érdeméért eleve megóvtad minden bűntől. Szűz Mária közbenjárására engedd, hogy mi is tiszta lélekkel jussunk el hozzád.

Legkorábban az Efezusi Zsinat fogalmazta meg, 431-ben, hogy ha Jézus Istenember volt, akkor Mária valóban Isten Szülőanyja. Több, mint száz évvel a II. Konstantinápolyi Zsinat már a „mindenkor Szűz Mária” megfogalmazást használja. A III. Konstaninápolyi Zsinat pedig három lényeges dolgot rögzít Mária szüzességével kapcsolatban: Mária szűz volt Jézus születése előtt; Szűzen szülte Jézust; Szűz maradt a későbbi élete során.

Maria Immaculata. Mária a fogantatásától kezdve mentes volt az áteredő bűntől. A Szeplőtelen Fogantatásról szóló dogmát 1854. december 8-án hirdette ki Boldog IX. Piusz pápa, majd három évvel később megáldotta és felszentelte a Szeplőtelen Fogantatás szobrát a római Piazza di Spagnán.

Erdődi Zárda Kápolna

Az Erdődi Nagyboldogasszony Plébánia területén működik a Szatmári Irgalmas Nővérek volt rendházának kápolnája, amelyet a Szeplőtelen fogantatás tiszteletére szenteltek.

A búcsúi szentmise december 8-án, 11 órakor kezdődik, melynek szónoka Ft. Teffenhart István ny. plébános lesz.

Szatmárnémeti Szeplőtelen Fogantatás Templom (Zárda templom)

A Hám János püspök által alapított Szatmári Irgalmas Nővérek Kongregációja szerzetesrend számára templomot építettek, mely 1842-re készült el. A szerzetesrend kolostorával, iskoláival egybeépített templomot a szatmári irgalmas nővérek gondozták és tartották fenn egészen a rend feloszlatásáig majd 1990-től újra az ő gondozásukba került.

A Zárda templom búcsúja december 8-án, szerdán este 18 órakor kezdődik. Főcelebráns Nm. és Ft. Schönberger Jenő püspök, szónok Ft. Daly Attila a Székesegyház segédlelkésze lesz.

A búcsúi héten az este 18 órakor kezdődő prédikációs szentmiséket a Mária Rádió közvetíti, melyek egyben felkészülési lehetőséget is biztosít a híveknek.

Szinérváraljai Szeplőtelen Fogantatása Plébánia

Korabeli jegyzőkönyvek alapján a színérváraljai templomot 1421-ben építtethette Báthory Zsuzsánna birtokos. A reformáció terjeszkedésének idején a falu lakosai az új hitre tértek át, és a község templomát 1753-ig használták. A katolikus hitéletet a XVII. században tevékenykedő jezsuita missziósok élesztették újjá, akik 1753-ban visszaszerezték a templomot, melyet először Sarlós Boldogasszony tiszteletére szenteltek fel, majd az 1870-es újraszenteléskor már a Szeplőtelen Fogantatás tiszteletére benedikálták.

Ahogy a plébánia Facebook-oldala is írja: A 600 éves templom búcsús szentmiséje december 8-án, szerdán, 11 órakor kezdődik. Szónoka Nm. és Ft. Schönberger Jenő püspök lesz.