2024. május. 17. Köszöntjük nevű látogatónkat.

A keresztény ember feladata, hogy odafigyeljen Istenre és megtegye, amit kér tőle – templombúcsú és bérmálás Halmiban

2021. május. 4.

Kettős ünnepre készültek május 1-jén a hívek Halmiban. Szent József, a munkás emléknapján, templomuk búcsúján, Nm. és Ft. Schönberger Jenő püspök atya nyolc fiatal számára szolgáltatta ki a bérmálás szentségét.

Az idei évben Szent József különös figyelmet érdemel, hiszen 2020. december 8-án, a Szentatya, Ferenc pápa, Szent József évet hirdetett meg, ugyanakkor advent első vasárnapjával a Szatmári Egyházmegyében megkezdődött a Gondviselés éve. A két tematikus év közötti csodálatos összecsengés van, hiszen a Szentírás úgy mutatja be Szent Józsefet, mint a Szentcsalád gondviselőjét.

Szent József azonban csak úgy válhatott a Gondviselés eszközévé, hogy élő kapcsolatban állt a Mennyei Atyával. Az evangéliumok tanúsága szerint a Lélek négy alkalommal szólt Szent Józsefhez és mindig álmában. Angyal közli vele, hogy vegye feleségül Máriát, ugyancsak az angyal szavára menekül a Szentcsalád Egyiptomba és szintén Szent József álmában kap utasítást arra, hogy térjenek vissza Egyiptomból, majd, hogy Názáretben telepedjen le.

Jenő püspök felidézte, hogy Ferenc pápa íróasztalán van egy alvó Szent József szobor. Ez alá a szobor alá szokta tenni a Szentatya a kéréseit, hogy „Hallgasd meg az én problémáimat, és aludj rá egyet, aztán segíts”. Szent József alszik ugyan, de a lelke nyitva van, és odafigyel, hogy meghallja az Isten üzenetét, utána pedig felkel és megteszi azt, amit az Isten kíván tőle.

„Ma pedig Szent József a munkás ünnepén joggal tehetjük fel a kérdést, hogy a Püspök atya arról akar-e beszélni, hogy aludjatok, vagy arról akar-e beszélni, hogy dolgozzatok?” – nevettette meg a jelenlévőket, majd hozzátette, hogy a keresztény ember feladata az, hogy odafigyeljen Istenre, és amikor meghallotta, hogy Isten mit kíván tőle, akkor azt tegye is meg. Szent József ezt tette. „Milyen jó lenne, ha mi mindannyian megtanulnánk Szent Józseftől azt, hogy hogyan kell nekünk Istenre odafigyelni és hogyan kell nekünk engedelmeskedni az Isten parancsának, az Isten akaratának. Szent József abban volt csodálatos és példa mindannyiunk számára, hogy még mikor aludt, akkor is figyelt a Lélek indítására, és amikor felébredt, nem felejtette el, amit álmodott, hanem amikor az Isten szavát felismerte, akkor meg is valósította. De nem holnap, hanem még aznap, azonnal.” – mondta szentbeszédében Jenő püspök.

Isten bízott Szent Józsefben. Ő volt az az egyszerű munkás, akire a legdrágább kincseit bízta: Fiát és Fiának Édesanyját. Azon a bizonyos karácsonyi éjszakán Mária és József nem kaptak szállást Betlehemben. Szent József gondoskodott Máriáról, és ő rendezett be egy istállót úgy, hogy ott megszülethessen Isten Fia. A Mennyei Atya bízott benne, hogy képes lesz gondját viselni és eltartani a családját.

A homília végén a Főpásztor így buzdította a bérmálkozás előtt álló fiatalokat: „A bérmálás tulajdonképpen azt is jelenti, hogy Isten bízik bennünk, és nekünk adja a Szentlelket. Ti Szent József, a munkás ünnepén kapjátok meg a Szentlelket. Tanuljatok Szent Józseftől, aki meghallja Isten a szavát és azonnal meg is teszi, amit Isten kér tőle. Legyetek ti is ilyen Szent József szerinti Szentlelkes keresztények! Figyeljétek a Szentlélek a hangját, és ne holnap, hanem ma tegyétek meg azt, amire Ő kér, amire Ő bíztat benneteket.”