2024. május. 19. Köszöntjük nevű látogatónkat.

A Lourdes-i Boldogságos Szűzanya – templombúcsú egyházmegyénkben

2022. február. 9.

Az emléknapot először a Szeplőtelen Boldogságos Szűz Mária megjelenése néven kezdték ünnepelni 1890-ban a Lourdes városát is magábafoglaló Tarbes-i Egyházmegyében. Később, a Lourdes-i jelenések 50. évfordulóján 1907. november 13-án Szent X. Piusz pápa kiterjesztette az ünneplést a latin rítusú Egyházra.

Szent II. János Pál pápa 1992-ben erre a napra tette a betegek világnapját.

Szaniszlói Kisboldogasszony Plébánia

Az okiratok szerint a faluban 1338-ban már működött az egykori Tours-i Szent Márton Plébánia, mely a hitújítás idején a reformátusokhoz került. Az 1720-1785 közötti sváb betelepítés előtt a katolikusok csak szórványban éltek Szaniszlón.

A szaniszlói katolikus templomot a Károlyi családnak köszönhetően 1800-ban állították vissza, és az új templom védőszentje Nepomuki Szent János lett. 1834-ben egy földrengés rombadöntötte a templomot, melyet csak 1841-re tudtak rendbehozni, a templom védőszentje Szent György lett. A hívek számának növekedése miatt azonban szükségessé vált az eredeti templom kibővítése, a munkálatokat azonban az első világháború nagyban befolyásolta. A végül 1925-re elkészült templomot alig ötven évvel később renoválták és ekkor ajánlották Kisboldogasszony védelmébe.

A faluban az 1970-es években kezdődött a Lourdes-i Szűzanya tisztelete, majd a templomot a Szűz Mária oltalmába ajánlva a Lourdes-i megjelenés napjára is búcsút hirdettek.

Az ünnepi szentmise február 11-én, pénteken, délelőtt 11 órakor kezdődik, melynek szónoka Ft. Jakkel Tamás, a Máramarosszigeti Borromeo Szent Károly Plébánia káplánja lesz.