2024. május. 5. Köszöntjük nevű látogatónkat.
2024. május. 5. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Együtt alkotjuk Isten nagy családját! Kárpát-medencei búzaszentelő ünnepség Kaplonyban

2024. április. 19.

A katolikus egyházban Szent Márk evangélista ünnepén végzik a búzaszentelő szertartást, melynek keretében megáldják a vetést és imádkoznak jó termésért és a természeti csapások elhárításáért. Bár a szertartás a „búzaszentelő” nevet viseli, de nem csak a búzára kérik Isten áldását, hanem az egész határra. A búzaszentelő hagyományosan a plébániatemplomból indul, ahonnan a hívek körmenetben vonulnak a mezőre, mialatt a mindenszentek litániáját éneklik. A határhoz érve a pap a négy égtáj felé fordulva megáldja a szárba szökkent termést. Ezután a körmenet visszatér a templomba.

Az idei kaplonyi búzaszentelő kivételes ünnep volt, mivel a Magyar Örökség díjban részesült Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem programhoz kapcsolódott. Ez a program a Kárpát-medencei gazdatársadalom önzetlen, segítő szándékú összefogásából született, és mára az egyik legjelentősebb, legszélesebb tömegeket megmozgató, nemzeti szintű karitatív kezdeményezéssé vált. A Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem program minden évben rendezvénysorozatát búzaszenteléssel kezdi, ennek volt idei helyszíne a Szatmár megyei Kaplony. Április 19-én, pénteken reggel a kaplonyi Páduai Szent Antal plébániatemplomban a helyi Páter Szabó Dömjén énekkar, Baumgártner Márk kántor vezetésével elénekelte a mindenszentek litániáját.

Ezt követően a résztvevők körmenetben kivonultak a temető melletti búzaföldre, ahol a himnuszok eléneklését követően legelőször Dr. Magyar Lóránd Bálint, az RMDSZ parlamenti képviselője köszöntötte a jelenlévőket. Varga Sándor színművész Dsida Jenő Psalmus Hungaricus szavalata után Dr. Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese, a rendezvény fővédnöke lépett az emelvényhez. Ünnepi beszédében a magyar nemzet összetartozását méltatta. Hangsúlyozta a magyarok idő- és térbeli egységét, kiemelve, hogy mindannyian részei vagyunk az örök magyarságnak. Bár a történelem viharai szétszórtak minket, az örök magyarságot nem lehet szétválasztani. A magyarok kenyere pedig jelképe ennek az egységnek: bárhol is élünk a világban, ugyanannak a nemzetnek, a magyar nemzetnek vagyunk a tagjai. Ahogy a búza sok helyről való, de végül egyetlen kenyérben egyesül, úgy mi is egyetlen közösséget alkotunk. Ezért az egységért választotta az Úr Jézus is a búzát az Eucharisztiában, hogy a kenyér és bor színében adja önmagát nekünk. A miniszterelnök-helyettes beszéde után további ünnepi köszöntők hangzottak el. Beszédet mondott Pataki Csaba, Szatmár megyei tanácselnök, Dr. Feldman Zsolt államtitkár, Luzsi József, a NAK alelnöke, Szilágyi Dóra Emese a MIÉRT alelnöke és Jakab István, a magyar Országgyűlés alelnöke. Az ünnepi felszólalások között fellépett a börvelyi Gyöngyvirág Néptánccsoport, valamint citerajátékkal és népdalénekléssel a nagykárolyi Kalazanci Szent József Iskolaközpont diákja Volfer Flóra.

Az ünnepi beszédek és a kulturális program után Schönberger Jenő, a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye püspöke vezette a római katolikus egyház búzaszentelési szertartását. Ezt követően más felekezetek lelkipásztorai is áldást mondtak.

A búzaszentelés ünnepsége után a résztvevők visszatértek a plébániatemplomba, ahol Schönberger Jenő püspök és a jelenlévő katolikus papság együtt mutatott be szentmisét. A szentmise kezdetén a főpásztor Isten áldását kérte a vetésekre, a földművelőkre, valamint mindazokra, akik áldozatos munkájukkal fáradoznak mindennapi kenyerünkért. Schönberger püspök szentbeszédében az örömhír mély üzenetét járta körül. Minden szentmise záró felszólítása: „A szentmise véget ért. Menjetek békével!”, egy küldetés. Ezt a küldetést idézte fel a napi szentmise zsoltára is: „Menjetek az egész világra, és hirdessétek az evangéliumot!” Az evangéliumról, az örömhírről kell nekünk tanúságot tennünk; hogy „Isten a szeretet”. Ezt az örömhírt hozta el az embereknek az Úr Jézus. Ő az Atya küldötte, aki az örök élet kenyerében önmagát adja nekünk. Ahogy a búzamag meghal a földben, hogy bőséges termést hozzon, úgy halt meg Jézus is. Mi vagyunk feltámadásának termése, ha hiszünk az általa hozott örömhírben. Az örök élet kenyerét elfogyasztva egyesülhetünk Istennel. Ezáltal alakít át Ő bennünket Krisztussá. Ez az Egyház örömhíre! Jézus által testvérekké válunk egymásnak. Ahogyan a sok búzaszem egységet alkot, úgy mi, Jézusban testvérek vagyunk, egy egységet alkotunk. Az örömhír arról az összetartozásról szól, ami Istennel és embertársainkkal köt össze minket. Együtt alkotjuk Isten nagy családját.

A szentmisét ünnepi ebéd követte a kaplonyi kultúrotthonban.