2024. április. 29. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Hamvazószerda a Szatmárnémeti Székesegyházban

2022. március. 2.

Hamvazószerdával megkezdődik a nagyböjt. A Szatmárnémeti Székesegyházban egyben Szent József nagykilencedet is tartanak, akinek példája megmutatja, hogy bár ő sem értette meg mindent azonnal, de kételyeivel, problémáival újra és újra Isten elé állt és engedte, hogy Isten vezesse őt életében.

Hamvazószerdán Schönberger Jenő püspök úr arra kérte a híveket, hogy a szentmisét mindenki azon szándékok mellett amit a szívében hordoz, ajánlja még fel magyar népünkért: „Ajánljuk fel mai áldozatunkat, mai imádságunkat, bűnbánatunkat, vezeklésünket, böjtölésünket Magyarországért, de ugyanakkor a békéért is.”

A Szent József kilenced szónoka, Pakot Géza SJ, a homíliájában, immár hetedik alkalommal, a Szentcsalád fejéről elmélkedett, aki a nagyböjtben is példaként állhat nem csak a családapák előtt, hanem minden hívő ember előtt. Szent József képes volt arra, hogy a benne lévő erőt a jó irányba terelje, példát mutatva a világ fiainak, akiknek mind a mai napig egyik nagy kérdése az, hogy mit tud kezdeni azzal a lehetőséggel, hogy Isten képére és hasonlatosságára lett teremtve; olyannak, aki képes a teremtésre de képes a rombolásra is.

„Láthatjuk Szentatyánk hívásait az enciklikákban, milyen szépen sorban hív minket, hogy az Evangéliumnak a boldogságát, a szeretetnek az örömét, a környezetünknek a tiszteletét és egymás szeretetét építsük életünkben.” – mondta a jezsuita atya, majd kifejtette, hogy erre a hívásra csak Szent József példája alapján lehet válaszolni, aki ácsként úgy tudott hozzáérni a fához, ahhoz, amit Isten teremtett, hogy abból valami szebbet, valami magasztosabbat hozzon létre, olyat, ami embernek a védelmére és Istennek a dicsőségére válik.

Józsefnek gondja volt arra, hogy családját kívülről és belülről is szentté tegye, hogy úgy szeresse, hogy az belülről is formálódjon és a szeretet legyen a családjában az elsődleges irányelv. Tudta, hogy amit kapott, amire lehetősége volt, az mind Istentől van.

„Kérjük a Jóistentől a megtérés kegyelmét, Szent József közbenjárására, aki vállalta a felelősséget, legyőzte magában az erőszakot és szelíd emberré válva elősegítette, hogy olyan Fiút neveljen fel, aki képes volt megváltani a világot. Adja Isten, hogy ilyen példák tudjunk lenni fiataljaink számára.” – buzdított Pakot Géza jezsuita atya.