2024. május. 4. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Kalazanci Szent József – templombúcsú egyházmegyénkben

2021. augusztus. 24.

„Istenünk, te Kalazanci Szent József áldozópapot oly nagy szeretettel és türelemmel ajándékoztad meg, hogy egész életét az ifjúság tanítására és nevelésére szentelte. Add, hogy akit a bölcsesség tanítómestereként ünneplünk, állhatatosan kövessük az igazság szolgálatában.”

Az 1583. december 17-én pappá szentelt Kalazanci Szent József Rómába ment, ahol a város szegénynegyedében iskolát alapított a gyermekek számára, és társaival együtt tanította őket. 1612-ben San Pantaleo-templomnál rendezték be központjukat, itt alapította meg Leonardi Szent János támogatásával a piaristák rendjét.

92 éves korában halt meg. XIV. Benedek pápa 1748. augusztus 18-án boldoggá, XIII. Kelemen pápa pedig szentté avatta 1767. július 16-án. 1948-ban XII. Piusz pápa a keresztény népiskolák patrónusának rendelte.

Nagykárolyi Kalazanci Szent József Plébánia

Nagykároly első temploma Mindenszentek tiszteletére épült, amelyet a XVI. század közepén Kálvin követői átvettek, így a katolikus plébánia megszűnt. 1712-ben Károlyi Sándor a mezővárosba katolikus svábokat telepített, és 1723-ban visszaszerezte részükre a templomot, újraalapította a plébániát és a vezetését a kaplonyi ferencesekre bízta. Később Gróf Károlyi Sándor letelepítette a piaristákat, akik átvették a templom vezetését a ferencesektől, valamint iskolát alapítottak, mely 1922-ig működott. A szerzetesrendek feloszlatását követően az itt élő piaristák egyházmegyés papokként vezették tovább a plébániát 1983-ig.

A XVIII. században épült templomot gróf Eszterházy Károly egri püspök szentelte fel Kalazanci Szent József tiszteletére 1779. augusztus 2-án.

A Kalazanci Szent József Plébánia búcsúi szentmiséje augusztus 25-én, szerdán 18 órakor kezdődik. Szónok: Ft. Györfi Szabolcs OSPPE, pálos szerzetes.

Fotó: imalanc.ro