2024. május. 3. Köszöntjük nevű látogatónkat.
2024. május. 3. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Pünkösd – templombúcsúk egyházmegyénkben

2021. május. 21.

A pünkösd szó a görög pentekoszté szóból származik, melynek jelentése: ötven. Húsvét után ötven nappal a megdicsőült Jézus Krisztus kiárasztja a Lelket és kinyilvánítja, mint a harmadik isteni személyt. Ezáltal a Szentháromság kinyilatkoztatása teljessé vált. A Szentlélek kiáradása által az apostolok képessé váltak Jézus Krisztus missziós parancsának (Mt 28, 16-20) teljesítésére.

Pünkösd ugyanakkor az Egyház születésnapja is, melyet a Szentlélek épít, éltet és megszentel, hogy az a Szentháromság és az emberek közösségének szentségévé válhasson.

A Lélek jelenvalóvá teszi számunkra az Krisztus misztériumát, leginkább az Eucharisztiában, mely által bevezet bennünket az Istennel való közösségbe, és segítségünkre siet, hogy gyümölcsöket teremjünk, mely gyümölcsök: a szeretet, öröm, békesség, türelem, kedvesség, jóság, hűség, szelídség és önmegtartóztatás – mondja Szent Pál a Galatáknak írt levelében (Gal 5, 22-23).

 

Atya

A községnek már a XV. században téglából épített temploma volt, mely később a „hitújítókhoz került”. 1946-ban Boldog Scheffler János felkarolta a templomépítés gondolatát, de telekszerzéshez kötötte. Egy évvel később Milit György és felesége, Erdős Borbála adományának köszönhetően, egy, az egyházra átíratott telken épült, torony nélküli épületet alakítottak át, melynek belsejét 2004-ben teljesen felújították.

A 14 órakor kezdődő szentmisén Ft. Kinczel István, a Szatmárnémeti Kis Szent Teréz plébánosa lesz a szónok.

 

Miszbánya

Az első miszbányai templom 1761-ben épült. A három év alatt felépült templomot P. Taschler József jezsuita szerzetes áldotta meg. A templom titulusa Nepomuki Szent János volt. A bányatelep lakói később beköltöztek a faluba, ahol 1930-ban új templomot építettek, melyet a falu plébánosa szentelt fel 1930. szeptember 21-én, a Szentlélek tiszteletére. A templom jelenleg Láposbánya filiájaként működik.

A miszbányai templomban 9 órakor kezdődő búcsúi szentmisét Ft. Covaci István Attila celebrálja.

 

Nagykárolyi Szentlélek plébánia

A nagykárolyi katolikusok számának növekedése szükségessé tette egy új plébánia létrehozását. 1941-ben Pakocs Károly általános helynök megszerezte a volt pénzügyi igazgatóság elhanyagolt épületét, és egy részét templommá alakították át. A II. világháború után a templomot Boldog Scheffler János püspök a ferencesekre bízta, akiket azonban 1950-ben Désre internáltak. A templomot és a plébániát a román hadsereg kiköltöztette, az épületet eltulajdonította. Ezután a Mezőpetri út 12. szám alatti házat templommá és plébániává alakították. A rossz állapotban lévő épület felújítását 2001-ben kezdték meg, majd 2003 karácsonyán, az éjféli mise keretében Hevele Imre, akkori esperes-plébános megáldotta.

Nagykárolyban a búcsúi szentmise fél 12-kor (11:30) kezdődik, az ünnepi szónok Ft. Barta Barnabás, a Mezőpetri Szent Erzsébet plébánia plébánosa.

 

Szatmárnémeti Szentlélek plébánia

Az eredetileg a 16-os lakónegyedbe tervezett plébániatemplom végül a Csend parkban épült fel, melynek alapkőletétele 1991. május 1-jén történt. A felépült új templomot 1994. november 20-án Nm. és Ft. Reizer Pál püspök atya szentelte fel.

A Szatmárnémeti Szentlélek plébánián az ünnepi szentmise 18 órakor kezdődik. Szónok: Ft. Szilágyi János esperes-plébános.