2024. május. 3. Köszöntjük nevű látogatónkat.
2024. május. 3. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Szent István király főünnepe – templombúcsúk egyházmegyénkben

2021. augusztus. 19.

Államalapító szent királyunk Vajk néven látta meg a napvilágot, majd 995 környékén, a keresztségben az István nevet kapta. Apja, Géza fejedelem halála után fejedelemmé választották, majd 1000. karácsonyán II. Szilveszter pápa áldásával Magyarország első királyává koronázták.

Szent István király vármegyéket hoz létre, egyházszervezetet épít ki, lehetővé téve a keresztény Magyarország létrejöttét. Életszentsége a szegényekről való gondoskodásban nyilvánult meg, valamint nagy tisztelettel és bizalommal volt a Boldogságos Szent Szűz iránt. 1038. augusztus 16-án halt meg.

Szent László király kezdeményezésére VII. Gergely pápa 1083-ban avatta szentté. Az egyetemes egyház augusztus 16-án ünnepli. I. Bartholomaiosz konstantinápolyi pátriárka 2000. augusztus 20-án fölvette az Ortodox Egyház szentjei közé.

 

Csomaközi Szent István király Plébánia

A közösség első, Mindenszentek tiszteletére felszentelt temploma a reformáció után a hitújítokhoz került. Az 1790-ben érkezett katolikus svábok első temploma 1815-ben épült, védőszentje Szent István király. A templom az 1834-es földrengés következtében súlyos károkat szenvedett, és mivel az ötszáz fős katolikus közösség számára a templom már kicsinek bizonyult, 1854-és 1856 között új templomot építettek.

Szent István király ünnepén, 8 és 11 órakor lesz szentmise, melyek szónoka Ft. Papellás István szaniszlói plébános lesz.

 

Ilobabányai Szent István király Templom

Az okiratos forrásokban a XV. században említett falu lakosai bányászattal foglalkoztak. A bányakincstár 1848-ban eladta bányáit, a Handal nevű településre római katolikus családok is telepedtek. Templomot építettek, amelyet 1935-ben Szent István király tiszteletére szenteltek fel.

A templom búcsúi szentmiséje augusztus 20-án, 13 órakor kezdődik, szónoka Ft. Buna János i.h. lelkész.

 

Józsefházi Szent István király Plébánia

A település katolikus közösségének templomát 1512-ben Szent Ilona egyháza néven említik, védőszentje Szent Ilona császárnő volt. A reformáció idején a katolikus hitélet megszakadt, a plébánia megszűnt. A katolikus svábok a XVIII-XIX. századfordulón telepedtek le, a hitélet új lendületet vett.

A római katolikus hívek kezdetben a görögkatolikus templomban gyűltek össze szentmisére, majd fatemplomot építettek. Az új templomot 1875-ben szenteltek fel Szent István király tiszteletére, mely később, az 1896-os tűzvész alkalmával leégett. Meszlényi Gyula püspök saját költségén még ugyanabban az évben rendbe hozatta.

Az ünnepi szentmise augusztus 20-án, pénteken, 11 órakor kezdődik. Szónok: Ft. Puvák Antal Marian OFM, kaplonyi ferences szerzetes.

 

Nagybánya

A Cinterem búcsúi szentmiséje a Nagybányai Szent István Napok keretében, augusztus 22-én, vasárnap, 19 órakor kezdődik. Az idei szónok Ft. Hozdik Zsolt ezüstmisés atya. A búcsúi szentmisével zárul a Nagybányai Szent István Napok 2021. évi programsorozata.