2024. május. 17. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Szent József, a Boldogságos Szűz Mária jegyese – templombúcsúk egyházmegyénkben

2022. március. 17.

Szent Józsefet a kopt keresztények már a VIII. században ünnepelték, ekkor még július 20-án.

Szent József zsolozsmája már a XIII. századból ismert, később IV. Szixtusz pápa rendelte el emléknapját 1479-ben. A római naptárba azonban csak 1809-ben került be, majd IX. Piusz pápa az ünnepet az egész Egyházra kiterjesztette. 1870 december 8-tól szent Józsefet az Egyház védőszentjeként is tiszteljük, majd ünnepnapja, X. Piusz pápának köszönhetően március 19-re került.

Ferenc pápa 2020 december 8-án a Patris corde kezdetű apostoli levelével meghirdette a 2021. december 8-ig tartó Szent József-évet.

Aranyosmeggyesi Szent József Kápolna

A magánházból kialakított kápolnában március 19-én, szombaton 11 órától tartják a búcsús szentmisét. Szónok: T. Perez Gutierrez Pablo a Nagybányai Szentháromság Plébánia diakónusa.

Batizi Szent József Plébánia

Batiz első temploma 1512-ből ismert adatok alapján Szent István tiszteletére lett felszentelve. Dr. Boromisza Tibor püspök a hívek adományából 1914-ben neogótikus templomot építtetett, melyet már Szent József tiszteletére szenteltek fel. A templomot azonban a XX. század végén le kellett bontani. Az új templomot 1995-ben építették, és Reizer Pál püspök szentelte fel.

Kaplonyi Szent József Templom

A hosszan elnyúló településen, a falu másik végén lakó híveinek számára Reizer Pál püspök templomot építtetett, melyet 1999-ben szentelt fel Szent József tiszteletére.

Március 19-én a búcsús szentmise 11 órakor kezdődik. Szónok: Ft. Szmutku Róbert nagybányai esperes-plébános.

Nagybányai Szent József Plébánia

Az 1989-es templomépítési tilalom megszűnését követően Nagybánya zsúfolt lakónegyedének közelében is épülhetett templom, melynek építése 1990. szeptember 1-jén kezdődött meg, és végül 1999. január 3-án Reizer Pál püspök szentelte fel.

Szent József főünnepén a 16:30-tól román nyelvű, 18 órától magyar nyelvű szentmise szónoka Ft. Vornicu Cristinel, kapnikbányai plébános lesz.

Nagypeleskei Szent József Kápolna

A településen XIII. században Szent Margit tiszteletére épült, mely később elpusztult és csak 1984-ben épült új kápolna, melynek védőszentje már Szent József lett.

A búcsús szentmise március 20-án, vasárnap 12:30-kor kezdődik. Szónok Ft. Néma Sándor, lázári plébános.

Szatmárnémeti Szent József Templom

A templomot Boromisza Tibor püspök segítségével Kadar Ambrus kanonok építtette. A templom oldalában sokáig árvaház működött, majd a szerzetesrendek feloszlatását és az árvaház államosítását követően a templom ellátását a Székesegyház vette át.

A templom búcsús szentmiséje a Szatmárnémeti Székesegyházban lesz megtartva március 19-én, szombaton, 9- és 11 órától. Szónok: Ft. Pakot Géza SJ, a Kálvária-templom plébánosa, a Hám János Líceum spirituálisa.