2024. május. 18. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Szent József, a munkás - templombúcsúk egyházmegyénkben

2022. április. 29.

Mivel Szent József, a munkás emléknapja 2022-ben vasárnapra esik, így ebben az évben elmarad a megemlékezés. Kivételt képeznek ez alól azok a templomok, melyek ekkor ünneplik búcsújukat.

A József név jelentése: Isten magához fűz. Szent Józsefet a Szentírás igaz emberként jellemzi.

„Szent József szerető atyaként gondoskodott a Szent Családról. Felismerte az Istentől kapott feladatát, és bízott, hogy megkapja hozzá a kegyelmet. A keresztény ember arra hivatott, hogy a kereszthordozás közepette – amely része a mindennapoknak – szeretettel tudjon jelen lenni mások számára. Szent József szeretettel hordozta a rábízott „keresztet”, nem vitatkozott Istennel, nem kérdezte a miértjét; szeretettel felvette és hordozta.” – mondta Pakot Géza SJ márciusban, Szent József főünnepén.

Szent József, a munkás, a Boldogságos Szűz Mária jegyese, hitvalló és a munkások fővédőszentje címen 1955-ben, május 1-jét főünneppé nyilvánította XII. Piusz pápa, később emléknap lett.

Idén Szent József ünnepe egyben az édesanyák ünnepe is.

Halmi

A halmi plébániát először 1332-ben, egy pápai tizedjegyzékben említik. 1517-ben a hívek a protestáns hitre tértek át, a római katolikus plébániát csak 1736-ban alapították újra a szatmári jezsuiták és a nagyszőlősi ferencesek. Templomát 1834-ben Jézus Szent Neve tiszteletére szentelték fel, mely az 1839-es földrengés következtében megrongálódott. Az új templomot 1893. november 5-én Hámon József c. kanonok szentelte fel Szent József tiszteletére.

A búcsúi szentmise május 1-jén 11 órakor kezdődik. A szónok Ft. Fekete József, a gyulafehérvári egyházmegye nyugalmazott lelkipásztora lesz.

Pusztadaróc

A már 1245-ben is említett falu, a tatárjárás után elnéptelenedett. A XVII. század elején már Puszta-Daróc néven említik újra. Eredetileg fából épített templomuk lehetett, melyet a hitújításkor átvettek a reformátusok. A XX. század elején a római katolikus közösség lassú gyarapodást követően a görögkatolikusokkal együtt közös oltárt állítottak fel az állami iskolában. 1938-ban a katolikusok kápolna építését határozták el, mely 1940 október végére készült el. A templom védőszentje Szent József, a munkás lett. 1977-ig a lázári plébánia filiájaként működött, majd Szamosdarához került.

A pusztadaróci templomot a búcsút megelőző napon, április 30-án szenteli fel Nm. és Ft. Schönberger Jenő püspök.

A templom búcsúja május 1-jén 11 órakor kezdődik. Szónok: Ft. Szmutku Róbert, nagybányai esperes-plébános.

Avasújváros

A település a reformáció idején áttért a protestáns hitre. A katolikusok részére 1995-ben kápolna épült, melynek titulusa: Szent József, a munkás.

A kápolna búcsúja május 1-jén 12:30-kor kezdődik. Szónok: T. Pablo Perez diakónus.