2024. május. 5. Köszöntjük nevű látogatónkat.
2024. május. 5. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Szent Vendel – templombúcsú egyházmegyénkben

2021. október. 18.

Istenünk, te vagy életünk forrása és célja. Szolgádat, Szent Vendel remetét az evangéliumi szegénység útján vezetted el a teljes lelki szabadságra, és őt pártfogónkul rendelted. Engedd, hogy az élet megpróbáltatásai közepette mindig az egyetlen szükségeset keressük.

A legenda szerint a skóciai születésű Vendel egy törzsi vezér fiaként született, akinek jámborságát apja nem nézte jó szemmel, ezért rábízta a nyáj legeltetését. A pásztorkodás azonban nem vonta el Vendel figyelmét a papság gondolatától, és hat társával együtt elhatározták, hogy Rómába, majd a Szentföldre zarándokolnak. Rómába érve érkezett a hír, hogy az arab és perzsa portyázások miatt nem tudnak a Szentföldre utazni. Vendel remeteségbe vonult a Trier városa melletti erdőbe, ahol egy gazda állatait őrizte.

1320-ban a városban pestis járvány tört ki. A város lakói Szent Vendel pártfogását kérték, majd a járvány elmúltával, hálából Luxemburgi Balduin herceg templomot (Wendaliunusbasilika) építtetett a tiszteletére.

 

Kisdengelegi Szent Vendel Plébánia

A középkori Kis-Bessenyő és Besenyőd nevű települések az érdengelegi határhoz tartoztak, ezért a később egyesült falvakat Kisdengeleg néven említették. A falu a középkor második felére elnéptelenedett. 1800 után, a többnyire Mezőpetriből betelepült sváb telepesek a falu területén lévő ősi kocsma után Csárdának kezdték hívni falut; innen ered a falu máig is használatos népi elnevezése.

A falu temploma 1938 és 1943 között épült, és Scheffler János püspök szentelte fel. Védőszentje: Szent Vendel.

A csárdai búcsú október 20-án, 11 órakor kezdődik. Az ünnepi szónok Ft. Buciuman Gheorghe-Traian Türi Szentlélek Plébánia (Gyulafehérvári érsekség) plébánosa lesz.

 

Kép: ReginaMagazin