2024. május. 3. Köszöntjük nevű látogatónkat.
2024. május. 3. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Szentháromság vasárnapja – templombúcsúk egyházmegyénkben

2021. május. 28.

A három Isteni személyt (Atya, Fiú, Szentlélek), vagyis a Szentháromságot maga Jézus Krisztus nyilatkoztatta ki számunkra. A Szentháromság tana – egy Isten három személyben –, mégis hitünk legnagyobb misztériuma, melyet Szent János apostol úgy határoz meg, hogy Isten a szeretet (1 Jn 4,8). Az Istenben meglévő szeretet, amely az Atya, a Fiú és a Szentlélek között áramlik, minden hívő számára elérhető; Egyházunk tanítása szerint, a Credo hittel való elimádkozásával közösségre léphetünk Szentháromsággal és kapcsolatba kerülünk az egyetemes Egyházzal is.

A Szentháromság már az idő kezdete előtt van: Ő teremti a világot. Ugyanakkor a liturgia is a Szentháromság műve; és a vasárnapi és ünnepi szentmisékben a Gloria imádságával, az angyalokhoz társulva szintén a Szentháromságos egy Isten dicsőítjük.

Az egyházatyák tanítása szerint az üdvösség a Szentháromság közös műve. Ezért borulunk le a pünkösdöt követő vasárnap a háromszemélyű, egy Isten végtelen titka előtt.

 

Nagybányai Szentháromság plébánia

Nagybánya templomát az 1333-1335-ös pápai tizedjegyzék említi, mint egy, az egri püspökséghez tartozó plébániát. A reformáció idején a plébános és tizenegy segédlelkésze a református vallásra tért át. A XVII. század végén visszatértek a városba a minoriták, akiknek legjelentősebb képviselőjük Jeszenszky Benedek és Isten szolgája Kelemen Didák atyák voltak. Ugyancsak a század végén, 1687-ben jezsiuták érkeztek Nagybányára, akik 1691-ben Lipót császártól megkapták a város összes templomát, majd 1718-1720 között felépítették a mai Szentháromság templomot. 

A vasárnap este 7 órakor kezdődő búcsúi szentmisén a szónok Ft. Urbán Erik OFM tartományfőnök lesz. Jó idő esetében a szentmisét szabadtéren tartják.

 

Nántű

A templomot először 1214-ben említették, majd a reformáció folyamán szinte eltűnt katolikus közösség a XVIII. századi sváb betelepítések idején kapott új erőre, míg ezzel egyidőben Nántű református lakosságát Dobrára telepítették. Ennek eredményeként Dobrán megszűnt a plébánia, amelynek eddig Nántű filiája volt. 1748-ban Nántű Krasznabéltekhez kerül filiaként. Nántű jelenelgi templomát 1848-ban Hám János püspök építtette a hívek adakozásából. Az 1850-ben elkészült templom 1894-ben új tornyot kapott.

A vasárnap 12 órakor kezdődő búcsúi szentmisén Ft. Tatár Zoltán, krasznabélteki plébános lesz a szónok.

 

Nagykároly Szentháromság kápolna

A kápolna búcsúi szentmiséje 16 órakor kezdődik, az ünnepi szónok Ft. Tzier Ernő csanálosi plébános.