2024. május. 4. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Urunk mennybemenetele – templombúcsúk egyházmegyénkben

2022. május. 25.

A mennybemenetel Jézus Krisztus megdicsőülésének utolsó földi állomása; negyven nappal feltámadása után, embersége visszavonhatatlanul belépett az Isteni dicsőségbe.

„Fölment a mennybe, ott ül az Atyának jobbján” – imádkozzuk vasárnaponként a hitvallásban. Jézus Krisztus egyszer s mindenkorra belépett a mennyei szentélybe, és szüntelenül közbenjár értünk, mint közvetítő, aki állandóan árasztja ránk a Szentlelket. A mennybemenetel a Szentlélek elküldésének és Jézus második eljövetlének megalapozója.

Szatmárnémeti Székesegyház

A Székesegyház mai formáját Hám János püspök idején nyerte el, Hild József tervei alapján. A régi templom hajóját kibővíttette a kör alakú kupolával, lebontatta a régi templom tornyát és két új tornyot építtetett. A két torony között a bejáratnál hat hatalmas kőoszlopon nyugvó előcsarnokot létesített. A két torony felső közét a Megváltó, és jobbról-balról Szent Peter és Szent Pál apostol kőszobraival díszíttette. A Megváltó szobra 1852-ben egy vihar következtében leesett a templom homlokzatáról. Kijavítottak, majd visszahelyeztek. 1875-ben ismét lesett, s áttörte a déli torony falait, a mostani lourdes-i kápolnáig. Meszlényi püspök a Megváltó szobra helyet Jézus Szíve szobrot állíttatott a templom homlokzatára. A Székesegyház klasszikus stílusban épült, harmonikus monumentális épület benyomását kelti, közelről megvizsgálva azonban megállapítható́, hogy több szakaszban végzett építése következtében stílusában nem egységes.

A Szatmárnémeti Székesegyház titulusa: Urunk mennybemenetele. A búcsúi ünnepi szentmise csütörtökön este 19 órakor kezdődik. A szónok Ft. Dr. Román János, az egyházmegyei Caritas vezérigazgatója.

Krasznaterebes

Az első, 1215-ös említés még Tőketerebesként említi, és még 1446-ban is így nevezik a települést. A gyéren lakott faluba a XVIII. százazdban katolikus svábokat telepítenek le. Az itt élő katolikusoknak 1789-ben készült el saját templomuk, mely egy náddal fedett kápolna volt. A jelenlegi templom 1834-1838 között épült. Jelenleg a Nagymajtényi Nagyboldogasszony Plébánia filiája.

Az ünnepi szentmise május 26-án, csütörtökön, fél 12-kor kezdődik. Szónok: Ft. Szilágyi János, nagykárolyi esperes-plébános.