2024. április. 28. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Vízkereszt

2018. január. 4.

A szatmárnémeti székesegyházban, szombaton, tizenegy órától vízszenteléssel egybekötött szentmisét mutat be Schönberger Jenő püspök.

Vízkereszt, Epiphania Domini, az Úr megjelenésének napja. Az epifánia ünnep tárgya Jézus Krisztus világban való megjelenése volt általában. Vízkeresztkor nyilvánították ki Jézus születését a pogány népnek. Ennek jelképe, hogy a három napkeleti bölcs - Gáspár, Menyhért és Boldizsár - a betlehemi csillagot követve megjelent Jézus jászolánál, s uralkodónak kijáró tisztelettel hódolt a kisded és édesanyja, Mária előtt.

Ezen a napon templomokban vizet szentelnek, innen a magyar vízkereszt elnevezés. Az ünnephez tartozik még a vízkeresztet megelőző házszentelés. Ekkor a helybéli plébános meglátogatja híveit, megáldja a házat és annak népét, majd az ajtók szemöldökfájára krétával felírja a G-M-B betűket és az évszámot – újabban matricát helyeznek el.

A szatmárnémeti székesegyházban január 6-án, szombaton, tizenegy órától Schönberger Jenő püspök mutat be vízszenteléssel egybekötött ünnepi szentmisét. A hívek a szentmise végén vehetnek a szentelt vízből s magukkal vihetik haza, szentelményként.

Tavalyi felvétel