2024. május. 19. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Zarándoklataink a Gondviselés évében

2022. május. 3.

A Szatmári Római Katolikus püspökség, egy éves kihagyás után, újra meghirdeti zarándokútjait. A Püspökség Pasztorális Irodájának szervezésében 2022-ben, a Gondviselés évében Lengyelországba, a Balkán-félszigetre, Moszkva és Szentpétervár városaiba, az Észak-Olasz régióba, vagy éppen a Szentföldre zarándokolhatnak el a kedves hívek.

Zarándoknak lenni azt jelenti, hogy: megállok egy szent helyen Isten és útitársaim jelenlétében, csodálattal és hálával elfogadom Isten ajándékait: a megtérést, a gyógyulást, az egységet, a bátorságot, az örömöt... ” – írja Mary Abboth SSND

Leghamarabb a Lengyelországba indul zarándoklat június 13. és 16. között. A résztvevők már az utazás első napján megtekinthetik Kolocskói Görögkatolikus Székesegyházban található könnyező kegyképet, majd Litinyén és Újszandecen keresztül Zakopánéba érkeznek. Másnap reggel egy rövid tutajozást követően egy pasierbiec-i hegyi templomba látogatnak el a résztvevők. A „Kegyhelyeken át a Lengyelországi Jeruzsálembe” fantázianevet vieső zarándoklat érinti még Limanwát, Luzmierz-t, Szent II. János Pál pápa szülővárosát, Wadowicét, valamint azt a templomot Zakopánéban, amelyet hálából építtettek a Fatimai Szűzanya tiszteletére, amiért 1981 május 13-án megoltalmazta a szent pápát a gyilkos golyótól.

A nyár közepén a Balkán-félszigetre indul zarándoklat, amely a térség kegyhelyeit és látványosságait járja végig. A zarándokok végig sétálhatnak a szabácsi Latin hídon, ahol 1914. június 28-án merénylet áldozata lett Ferenc Ferdinánd – ennek következtében robbant ki az első világháború, majd a medjugorjei szállás után, a köves Podbrdon elmélkedhetnek a rózsafüzér titkairól, majd Mostarba kirándulhatnak és megtekinthetik a nyüzsgő bazársort. Utolsó előtti nap a csapat, kis kitérővel a Plitvicei-tavak felé veszi az irányt, majd Horvátország legnagyobb Mária kegyhelyét, Máriabesztercét érintve Szatmárnémeti felé veszik az útirányt.

A nyár másik nagy felfedezésre váró célpontjai Moszkva és Szentpétervár városai. A zarándokúton résztvevők Budapestről repülővel érkeznek Moszkvába, majd az orosz fővárossal való gyors ismerkedés keretében meglátogatják a Megváltó Krisztusról elnevezett székesegyházat, melyet 1931-ben felrobbanttottak és csak 1990-ben építettek újjá. Keves tudják talán, hogy ez a világ legnagyobb ortodox temploma. A Novogyevicsij női kolostor is számos érdekességet tartalmaz, azon túl, hogy 2004. óta a világörökség részét képezi, temetőjében számos híresség sírja található: Bulgakov, Gogol, Csehov, Prokofjev, Majakovszkij, Hruscsov, Jelcin, stb. A zarándokok moszkvai tartózkodásuk ideje alatt megtekinthetik még az Űrhajózási Múzeumban  a Vosztok-1 űrhajót, melyben Gagarin megkerülte a Földet, a híres Vörös teret és a Kremlt, a Lenin-mauzóleumot, szentmisén vehetnek részt a Moszkvai Szeplőtelen Fogantatásról Nevezett Római Katolikus Székesegyházban.

A Moszkvától 700 km-re található Szentpétervárra expresszvonattal utazik a csoport, mely helyenként 200 km/h sebességgel száguld. A Péter-Pál Székesegyházban a cárok sírhelyeit keresik fel az érdeklődők, Nagy Pétertől egészen II. Miklósig, este pedig a Vodka Múzeumban megismerkedhetnek a híres orosz ital történetével is, aki pedig elég bátorságot nyert, egy másik a kalinkát is megtanulhatja.

A vad kelet nyári kalandjai után talán igazi felfrissülést kínálhat az őszi észak-olasz vidék. Bécs-Salzburg-Innsbruck, valamint Svájc keleti részének érintésével a pálmafás Locarnoba érkeznek a zarándokok. Szeptember 14-én, A Szent Kereszt Felmagasztalásának ünnepén Don Bosco nyomába ered a csoport, valamint megtekinthetik Savio Szent Domonkos emlékhelyét is. Majd Piemont híres vermutjával felfrissülve Torinó városát csodálhatják meg az utazók. Milánóban, a máramarosszigeti plébánia-templom védőszentjének, Borromeo Szent Károly sírjánál is imádkozhatnak a zarándokok.

A Pasztorális Iroda a Szentföldre is szervez zarándoklatot: novemberben Jézus életének fontosabb állomásain időzhetnek, imádkozhatnak a hívek. A teljes hét során a zarándokok eljuthatnak a Tábor-hegyrére, a Jordán folyóhoz, Kafarnaumba, sétálhatnak a Genezáreti tóban, csónakáznak a Galileai tengeren egy Jézus korabeli csónak másával. Kánát, majd Názáretben az Angyali Üdvözlet-templomot tekinthetik meg a résztvevők. Az utazás elvezet Qumranba, a Holt-tengerhez, Jerikóba, a világ legrégebbi városába. Betlehem, majd Betánia és végül Jeruzsálem az úti cél: a Getszemáni kert, Bethezda fürdő; végig lehet menni a Via Dolorosán a Szent Sír bazilikáig és a Golgotáig; A zarándokok fohászkodhatnak Sion hegyén, Mária elszenderedésének helyén, ott lehetnek az Utolsó vacsora termében, ahol Jézus megalapította az Eucharisztiát és az Egyházi rendet; és ez egyben az első Pünkösd helyszíne is. Utolsó állomás Ein Karem, Keresztelő Szent János Szülőhelye, Szűz Mária kútja, és a Látogatás temploma, amelyről azt tartják, hogy a Szentföld legművészibb temploma.

A zarándoklatokra jelentkezni a Szatmári Római Katolikus Püspökségen, az 1 Decembrie 1918 utca 2. szám alatt, Mekker Enikőnél vagy a 0261-714955, 0261-716451 és 0744-483444 telefonszámokon lehet, illetve itt kaphatnak választ további kérdésekre is.

A részletes programokkal kapcsolatban látogassanak el honlapunkon a zarándoklatok menüpont alá.