2024. május. 2. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Egyházmegyei Közlemények - VII/2000

EGYHÁZMEGYEI KÖZLEMÉNYEK - VII/2000

1393/2000
LITURGIKUS SZOLGÁLATOK ÚJ DÍJSZABÁSAI
A magas infláció valamint a minimál-bérek illetve nyugdíjak legújabb emelése indokolttá teszi, hogy a két év óta érvényben lévő liturgikus szolgálatok díjszabásait felülvizsgáljuk és módosítsuk.
2001. január l-től ezért az alábbi stóla-díjak lépnek érvénybe:
- Szentmise                 50.000 lej
- Esketés                   400.000 lej
- Temetés                  400.000 lej
A plébánosok - híveik ismeretében - a ténylegesen szegény híveiknek, olcsóbban is, esetleg díjtalanul is, vállaljanak szolgálatokat.
1394/2000
A KÖZPONT ÉS SZEMINÁRIUM FENNTARTÁSA
Minden plébánosnak tudomásul kell vennie, hogy a Központ és a Szeminárium fenntartása a Plébániák feladata és kötelessége. Ebben a szegény világban a költségek nagyon makacs dolgok, a számlákat valakiknek ki kell fizetniük.
A Püspökség 2000. évi költségvetéséből csak néhány kiragadott tétel:
- A bevételek rovatában a Központ és Szeminárium fenntartására 328 millió lej van előirányozva (de nem befizetve).
- A kiadások rovatában csak (!) a kispapok taníttatására kifizetett összeg 334 millió lej.
Mi marad a Püspökség fenntartására??!!
Ezért 2000. január l-től minden hívő után 8.000 lejt kell befizetni az eddigi 4.000 lej helyett.
1395/2000
A HIVEK NYILVÁNTARTÁSA
Egyre időszerűbb feladat, sőt kényszerítő és halaszthatatlan szükségszerűség a hívek pontosabb nyilvántartása. Ez az előbb említett anyagi gondok miatt is fontos. Természetesen főleg a városi plébániáknál jelentkezik elsősorban ez a probléma.
Kérem, hogy a nagyobb plébániák vezetői sürgősen gondoskodjanak egy számítógép beszerzéséről, s mindent tegyenek meg az egyre pontosabb nyilvántartás érdekében,  a kerületi esperesek pedig rendszeresen ellenőrizzék, hogy van-e pontos kimutatás nemcsak a hívek számáról, hanem a befizetett egyházadóról is.
1396/2000
KÖSZÖNETNYILVÁNITÁS
Mélt. és Ft. Péter Jäger gyulafehérvári szemináriumi rektor leveléből idézek:
"A Papnevelő Intézet nevében hálásan köszönöm azt a nagy segítséget, amellyel a szatmári egyházmegye hívei Intézetünket nagyon bőséges adakozással támogatták. Isten fizesse meg sokszorosan nagylelkű segítőkészségüket. Összesen 52.000 kg. búzát, kukoricát és árpát gyűjtöttek össze a szatmári hívek. Mondhatjuk, "erejükön felül adakoztak." (2 Kor 8, 3) Jóleső érzés volt megtapasztalni, hogy a szatmári hívek az anyagi nehézségek ellenére is szívügyüknek tekintik támogatni adományukkal a papképzést. A kispapok szombatonként a közös rózsafüzért a jótevőkért ajánlják fel. A Szűzanya közbenjárására az Úr Jézus fizesse vissza százszorosan minden jótevőnknek minden jócselekedetét."
Magam is csatlakozom e köszönetnyilvánításhoz és hálás vagyok papjainak az áldozatos szervező munkáért a híveknek pedig az anyagi áldozatért.
1397/2000
SZENÁTUSI GYŰLÉS
Kérem a papi szenátus tagjait, hogy f.é. december 11-én, (hétfőn) d.e. 11,00 órára szíveskedjenek a Püspökségen megtartandó gyűlésen megjelenni egy-két aktuális és fontos probléma megtárgyalására.
1398/2000
ADVENTI BUZDITÁS
Lassan véget érnek a Nagy Jubileumi Év fölemelő pillanatai, kegyelmi feltöltődést hozó percei.
De ünnepeljünk tovább! Most a válságosnak és nehéznek mondható gazdasági, politikai, szociális gondok közepette különösen szüksége van mindannyiunknak a lelket, reménységet erősítő, bensőséges liturgikus, templomi, családi ünnepekre.
Nekünk, lelkipásztoroknak kötelességünk segíteni híveinket, hogy az adventi s karácsonyi ünnepkörben gondjaikat, szorongásaikat kissé feloldva a szív békéjében és a reményben erősödjenek.
Tegyük ezt az Írás szellemében: "Most van a kellő idő, most van az üdvösség napja" (2 Kor 6,2).
"Istenünk, az Úr letörli a könnyet minden arcról, lemossa a gyalázatot, lemossa az egész földön. Íme, a mi Istenünk! Benne reméltünk, hogy ő megszabadít minket. Ő az Úr, s mi Benne bíztunk, Örüljünk és ujjongjunk szabadításának!" (Iz 25,8-10).
E gondolatokkal kívánok Paptestvéreimnek és kedves híveinek áldott Adventet, békés Karácsonyt és reményteljes Új Esztendőt.

Szatmárnémeti, 2000. december 7.
Reizer Pál
püspök