2024. május. 7. Köszöntjük nevű látogatónkat.

A Gyermek Jézusról nevezett (Lisieux-i) Szent Teréz – templombúcsú egyházmegyénkben

2021. szeptember. 30.

A Lisieux-i Kis Szent Teréz néven ismert szűz és egyháztanító Marie-Françoise-Thérèse Martin néven született 1873. január 2-án, Louis Martin és Azélie-Marie Guérin kilencedik gyermekeként. Szüleit 2008-ban boldoggá, 2015-ben szentté avatták.

Testvéréhez hasonlóan ő is be szertett volna lépni a Kármelbe, azonban fiatal kora miatt nem vették fel. Édesapjával XIII. Leó pápa segítségét kérte, majd 1888. április 9-én belépett a szerzetesek közé, ahol segéd-sekrestyésként szolgált.

Édesapja halála után érett meg Terézben a kis út lelkisége, melynek jellemzője, hogy a belső gyermekben bízva nem a hibákra és bűnökre koncentrált, hanem teret adott a szeretetnek.

1896. áprilisára felerősödtek az addigi torok- és mellkasi fájdalmai, melyek olyan erősek voltak, hogy megtapasztalata az istentagadás kísértését is. Huszonnégy évesen tuberkulózisban (gümőkor) halt meg.

1923. április 29-én XI. Piusz pápa boldoggá, 1925. május 17-én pedig szentté avatta. 1997. október 19-én Szent II. János Pál pápa az egyháztanítók sorába iktatta.

Kis Szent Terézt a sekrestyések védőszentjeként is nyilvántartjuk.

Szatmárnémeti Kis Szent Teréz Plébánia

Az egyházmegyében ritkaságszámba menő neoromán stílusú templom egy főhajóból és egy kis kereszthajóból áll. Építését Fiedler István szatmári püspök kezdeményezte. A munkálatok 1934 október 1-jén kezdődtek, majd egy év múlva, 1935 október 27-én szentelték fel Lisieux-i Kis Szent Teréz tiszteletére. A főoltáron a védőszent szobra áll, az oltárban elhelyezték Kis Szent Teréz ereklyéit, amelyeket Both Klára és Lőrincz Magdolna Párizsban tanuló irgalmas nővérek szerezték Lisieux-ből, a mellékoltárokat Jézus Szíve és Szűz Mária tiszteletére szentelték. A szentély oldalfalán Bosco Szent János képe látható.

A búcsúi szentmise október 1-jén, pénteken este 18 órakor kezdődik. Az ünnepi szónok Ft. Egeli Ferenc kökényesdi plébános lesz.