2024. április. 24. Köszöntjük nevű látogatónkat.

A játék örömében telt

2018. május. 29.

Negyedik alkalommal tartottak egyházmegyei métanapot, melyen ezúttal 78 fiatal vett részt.

A méta hagyományos magyar labdajáték, amelynek eredete több évszázadra nyúlik vissza. Egy feltételezett alapformáról nincs leírás, s a kezdetektől eltelt időben a játéknak sok változata elterjedt - így a méta családjába tartozik a krikett és a baseball is. A méta játék mai formájában a várháborúk emlékét őrzi. Akkor a magyar városi iskolák, kollégiumok diákságának kedvelt játéka volt, amelyet idővel a vidéki települések ifjúsága is átvett. A falu népe őrizte és továbbalakította a játékot. A Szatmári Római Katolikus Egyházmegye fiataljai körében a kaplonyi ferences szerzetesek elevenítették fel a métát, amelyet hamar megkedvelt az ifjúság és kérte találkozók, táborok alkalmával a programba való felvételét. Mára az egyházmegye számos pontján játsszák a métát, melynek az Ifjúsági Iroda évek óta külön tematikus napot is szervez.

Idén, negyedik alkalommal szerveztek métanapot, melyen Mezőfény, Lázári, Sárközújlak, Felsőbánya, Túrterebes, Mikola, Batiz és Kálmánd római katolikus plébániáinak, illetve Szatmárnémetiből a Székesegyház és Hildegárda plébániák összesen hetvennyolc fiatalja vett részt. A szervezők célja a kezdetektől változatlan: a versengés helyett a játék és az együttlét örömében akarták most is a fiatalokat részesíteni, és valóban, a teljes nap során sikerült a jó hangulatot tartani. A játék reggel tíz órakor, a lázári futballpályán vette kezdetét, ahol előbb a helyi plébános, Bauman István köszöntötte őket, majd közös imát mondtak. A csapatok beosztása után délután kettőig ütötték a labdát és futottak, hogy időben beérjenek - buzdították a csapattársakat is, hogy minél többen, együtt, a vonalon túl legyenek.