2024. április. 25. Köszöntjük nevű látogatónkat.

A nagyrahivatott – filmvetítés a Püspöki Palotában Bakócz Tamás életéről

2022. február. 8.

A Szatmári Püspökség dísztermében mutatták be Tóth-Máthé Miklós történelmi drámájának filmváltozatát, amely Bakócz Tamás, az egykori esztergomi érsek, a mindmáig egyedüli magyar pápajelölt életének egy rövid részletébe kalauzolja el a kiváncsi közönséget.

A nagyrahivatott című darabot a filmvásznon az Esztergomi Várszínház színészei elevenítették meg, Horányi László művészeti vezető főszereplésével, aki maga is részt vett az eseményen, melyet az Erdélyi Magyar Kulturális Egyesület kezdeményezett.

A filmvetítés kezdetén Nm. és Ft. Schönberger Jenő püspök atya szeretettel köszöntötte a vendégeket, majd az ő vezetésével Bakócz Tamás emlékére imádkoztak a jelenlévők. Ezután Meleg Vilmos, nagyváradi színművész Arany János Az örökség című versét adta elő.

A film előtt Ft. Dr. Török Csaba c. prépost, főiskolai tanár, az Esztergom Budapesti Nagyboldogasszony és Szent Adalbert Főszékesegyház plébániai kormányzója és a Főszékesegyház Kincstárának igazgatója tartott rövid előadást Bakócz Tamás életéről.

Köszöntőjéről elmondta, hogy nagy örömmel érkeztek Szatmárra Esztergomból, hiszen a két egyházmegyét nagyon sok szál köti össze, Bakócz Tamás mellett Hám János is, és a Püspöki Kápolnát megtekintve nagy öröm volt látnia Szent Adalbert és Boldog Özséb képét a falakon, hiszen, mint mondta: „védőszentjeink ők, akik összekötnek minket itt a Kárpát-medencében”.

A filmet szintén február 8-án, fél 8 órai kezdettel Erdődön, a Petőfi Kör vendégeiként az erdődi művelődési házban is megtekinthették az érdeklődők.