2024. május. 13. Köszöntjük nevű látogatónkat.

A Szent Kereszt Felmagasztalása – templombúcsúk egyházmegyénkben

2021. szeptember. 11.

A római liturgiában a Szent Keresztnek két ünnepét ismerjük: megtalálását május 3-án, míg felmagasztalását szeptember 14-én. A két ünnepet Szent XXIII. János pápa egyesítette.

A Szent Kereszt Felmagasztalásának ünnepén arra emlékezünk, hogy 335. szeptember 13-án felszentelték a jeruzsálemi Szent Sír-bazilikát, másnap, szeptember 14-én pedig először mutatták fel a népnek a megtalált Életadó Kereszt-ereklyét.

Az ünnep egyébként a bizánci liturgiában az ún. tizenkét nagy ünnep egyike.

Alsóhomoródi Szent Kereszt Felmagasztalása Templom

A Homoród patak melletti településen a XVIII. század végén alakult meg az első plébánia. Temploma a Károlyi grófok költségén 1808-ban épült

A templom búcsúját szeptember 18-án 13:30-kor ünneplik. Szónok: Ft. Dimitru Coduc.

Felsőbányai Szent Kereszt Felmagasztalása Kápolna

A kápolna búcsúmiséje kedden 11 órától kezdődik. Szónok: Ft. Dr. Vik János.

Mezőteremi Szent Kereszt Felmagasztalása Templom

Az 1748-as püspöki látogatás jegyzőkönyve szerint a faluban található református imaház egykor katolikus templomként működött. A reformátusok a XVIII. század végén elköltöztek a faluból, a templomot a nagykárolyi piaristák kezdték használni.

1810 és 1816 között katolikus svábok érkeztek a faluba, akiknek lelki gondozását 1833-ig a piaristák végezték. Az 1840-es évekre a katolikus hívők száma annyira megnövekedett, hogy szükségessé vált egy új templom építése, melyet 1854-1859 között építettek és Szent Kereszt Felmagasztalása tiszteletére szentelték fel.

A szeptember 14-én, 11 órakor kezdődő búcsúi szentmisének a szónoka Ft. Turtureanu Róbert, kisdengelegi i.h. lelkész, a Nagykárolyi Kalazanci Szent József Líceum spirituálisa lesz.

Rónaszéki Szent Kereszt Felmagasztalása Templom (Kálvária templom)

Az 1841-1842 között épült Kálvária-kápolnát Pelikán József máramarosi főesperes, szigeti plébános szentelte fel a Szent Kereszt Felmagasztalása tiszteletére.

Bár a rónaszéki plébánia titulusa Nepomuki Szent János, a falu hívei hagyományosan a kálvária templom búcsúját ünneplik.

A templom búcsú ünnepsége 10 órakor kezdődik a rónaszéki plébániatemplomban, majd a résztvevők körmenetben, a missziós kereszt mögött vonulnak át a kálviradomb aljáig, ahol keresztúton vesznek részt. Ezután következik a szentmise, melynek főcelebránsa Ft. Barta Barnabás, a Mezőpetri Árpád-házi Szent Erzsébet-templom plébánosa lesz.

Sárközújlaki Szent Kereszt Felmagasztalása Plébánia

Sárköz és Újlak, korábban két különálló település volt. Sárköz és Újlak első írásos emléke szerint a középkorban mindkét faluban volt katolikus templom.

A török -, és a Rákóczi szabadságharc pusztításai, valamint az 1717-es tatár betörés jelentős mértékben lecsökkentette mindkét település lakosságát. A XIX. század elején megindult katolikus növekedés szükségszerűvé tette a sárközi plébánia megalapítását. Míg 1805-ben 502 római katolikus hívő élt a faluban, 1904-re ez a szám 1249-re emelkedett.

A búcsúi szentmise A Szent Kereszt Felmagasztalásának ünnepén, szeptember 14-én, 11 órakor kezdődik. Az ünnepi szónok Ft. Ilyés Csaba, nagykárolyi főesperes-plébános lesz.