2024. május. 20. Köszöntjük nevű látogatónkat.

A Zárda templom búcsúja, kedden

2020. december. 4.

A szatmárnémeti Zárda templom búcsúját idén azt megelőző triduum nélkül tartják, a járványügyi intézkedések betartásával.

A szeplőtelen fogantatás egy katolikus hittétel, amely szerint Szűz Mária már édesanyja, Szent Anna méhében szeplőtelenül, vagyis eredendő bűn nélkül fogant. Az immakuláció olyan kiváltság, amelyet a római katolikus egyház csak Szűz Mária esetében ismer el. Az egyház régi időtől kezdve hitte, hogy Mária szeplőtelenül fogantatott, e tant dogmává azonban csak IX. Piusz pápa emelte. Azelőtt csak úgynevezett „ajánlott tétel” volt, de a hívek is kegyelettel ragaszkodtak hozzá.

Szeplőtelen fogantatás titulussal az egyházmegyében a szatmárnémeti Zárda templom, a szinérváraljai plébániatemplom és az erdődi Zárdakápolna rendelkezik. Mindhárom helyen a búcsúmiséket 8-án, kedden, az ünnep napján tartják.

A világjárvány miatt, a szatmárnémeti Zárda templomban a sokéves gyakorlattól eltérően idén nem lesz triduum, vagyis búcsút megelőző három napos felkészülés. A búcsúmisét azonban idén is megtartják, és kérik a híveket, hogy a járványügyi rendelkezéseket betartva vegyenek részt a szentmisén. Érdemes kiemelni ugyanakkor, hogy a mindig nagy figyelemmel kísért búcsúmisét az Erdélyi Mária Rádió élőben közvetíti, valamint a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye Facebook oldalán is élőben lehet majd követni. A december 8-án, este 6 órától kezdődő búcsúmise főcelebránsa Schönberger Jenő püspök lesz.

Szinérváralján szintén rendhagyó módon és zarándokok jelenléte nélkül, kedden reggel 9 órától tartanak szentmisét, majd délután 5 órától mutatják be a búcsúmisét. Az erdődi Zárdakápolna búcsúja ugyancsak kedden, de délelőtt tizenegy órától lesz, Tatár Zoltán krasznabélteki plébános szentbeszédével. Mindhárom helyen tehát nagy figyelmet fordítanak majd a járvány miatti szabályok betartására.

A szatmárnémeti Zárda templom