2024. május. 19. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Árpád-házi Szent Erzsébet – templombúcsú egyházmegyénkben

2021. november. 17.

Árpád-házi Szent Erzsébet 1207-ben született a sárospataki várban, majd Lajos, a türingiai tartománygróf felesége lett, akit három gyermekkel ajándékozott meg. Férje halála után a szegénységet választotta, Margburgba költözött és belépett Assisi Szent Ferenc harmadrendjébe.

Szent Erzsébet lelkivezetője, Marburgi Konrád ferences szerzetes egy levelében részletesen beszámol Erzsébet utolsó óráiról: „Halála előtt, amikor meggyóntattam, megkérdeztem tőle, hogy mi történjék megmaradt holmijaival és ágyával. Azt felelte, hogy mindaz, amit még birtokolni látszott, már úgyis régen a szegények tulajdona volt. Arra kért, hogy osszam szét közöttük mindenét, kivéve azt az egyetlen inget, ami rajta volt. Azt akarta ugyanis, hogy abban temessék el. Ezután magához vette az Úr testét, majd estig gyakran emlegette a prédikációkban hallott jó tanácsokat. Végül nagy buzgósággal Istennek ajánlotta mindazokat, akik körülvették, majd, mint aki édesen elalszik, kilehelte lelkét.”

Halála után négy évvel, 1235-ben avatta szentté IX. Gergely pápa.

Mezőpetri Árpád-házi Szent Erzsébet Plébánia

Mezőpetri első temploma a középkorban épülhetett, védőszentje Szent Péter volt. A reformáció idején a templomot a hitújítók használták, majd 1738-ban gróf Károlyi Sándor a Rajna vidékéről svábokat telepített a faluba. A megszűnt plébánia 1740-ben alakult újjá, a templomot 1748-ban kapta vissza a katolikus közösség.

Mivel a régi templom az idők folyamán megrongálódott, valamint a hívők számára kicsinek bizonyult, újtemplomot építettek, amely 1786-ban készült el. Védőszentje Árpád-házi Szent Erzsébet lett, azonban az 1834-es földrengés ezt a templomot is rombadöntötte. A jelenlegi templomot 1878-ban építették, majd a templomszentelés 200. évfordulója alkalmából 1986-ban megújították a templom külsejét és belsejét egyaránt.

A búcsús ünnepi szentmise november 19-én, pénteken 11 órakor kezdődik, szónok Ft. Guia Laurean, Fr. Hugó OFM, a csíksomlyói kegytemplom igazgatója lesz.