2024. április. 26. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Assisi Szent Ferenc-búcsúk

2019. október. 4.

Borsabányán és Nagybányán tartanak búcsút az Assisi Szent Ferenc tiszteletére szentelt templomban és kápolnában.

Assisi Szent Ferenc a ferences rend megalapítója, Itália, az állatok, a kereskedők és a természet védőszentje. Giovanni di Pietro Bernardone néven 1182. július 5-én született Olaszországban, Assisi-ben. Katonaként hadba indult, megsebesült, fogságba esett. Egy év raboskodás után más emberként érkezett haza. A fogságban ugyanis megbetegedett és rá kellett eszmélnie múlandó voltára - addigi élvezeteket kereső életével egy ideig felhagyott. Újból hadba indult volna, de útban a sereg felé, álmában látomásban volt része, amely visszafordította. Ezután végképp felhagyott a szórakozásaival, a csendet, a magányt, a szegények, betegek társaságát kereste.

Egy alkalommal amikor Assisi határában, a Szent Damján templomban imádkozott, meghallotta a keresztre feszített Krisztus szavait: "Ferenc, menj, építsd fel hajlékomat, hisz látod, csaknem romokban hever". Mivel ezt először szó szerint értette, rendbe hozta Szent Damján, utána a Szent Péter templomokat, majd az Angyalos Boldogasszony vagyis Porciunkula kápolnát. Egy újabb isteni ösztönzés segítette az igazi hivatására. 1209. február 24-én, Szent Mátyás apostol ünnepén úgy érezte, a szentbeszéd megszólította, ezután hirdetni kezdte a bűnbánat és a megtérés evangéliumát, szegénységben és egyszerűségben élt. Szavaira sokan megtértek, mások követői lettek. Mikor számuk elérte a 12-t, Ferenc egyszerű szabályzatot készített számukra. III. Incze pápa előbb vonakodott, majd álmában kapott üzenetre megadta nekik a prédikálásra való felhatalmazást (1210). "A kisebb testvérek" - így nevezte alázatosságból követőit - száma csakhamar megnövekedett. Evangelizációs szolgálata Olaszország után Franciaországot, Spanyolországot, Németországot, Angliát és a mohamedán világot is érintette.

1226. október 3-án tért lelke vissza a Teremtőhöz, IX. Gergely pápa már 1228. július 16-án szentté nyilvánította, ünnepét október 4-ére tűzve ki.

Assisi Szent Ferenc titulussal Nagybányán a Macului utca 10-es szám alatti kápolna, valamint a borsabányai templom rendelkezik. A nagybányai kápolna búcsúját 4-én, pénteken este 5 órától magyar nyelven 7 órától román nyelven ünneplik Román János, a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet vezérigazgatója szentbeszédével, a borsabányai búcsút pedig szombaton 10 órától román nyelven, 12 órától magyar nyelven, Hársfalvi Ottó általános helynök ünnepi szónoklatával tartják.

Szent Ferenc legrégibb, még életében készült freskója a subiacói Szent Benedek-kolostorban