2024. április. 20. Köszöntjük nevű látogatónkat.
2024. április. 20. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Egyházmegyénk búcsúja

2021. június. 13.

Meszlényi Gyula püspök 1888. április 26-i felszentelése után az egyházmegyét rögtön Jézus Szentséges Szívének ajánlotta fel. Az Egyházmegyei búcsút huszonkettedik alkalommal ünnepelhették a hívek a Szatmárnémeti Székesegyház előtti téren, ahol a túrterebesi születésű, Nm. és Ft. Dr. Cserháti Ferenc, a külföldi magyarok lelkipásztori ellátásával megbízott esztergom-budapesti segédpüspök volt a szónok és az ünnepi szentmise főcelebránsa is egyben.

A szentmise elején Nm. és Ft. Schönberger Jenő püspök, egyházmegyénk főpásztora köszöntötte Exc. És Ft. Dr. Cserháti Ferenc püspök urat, akit 2007-ben XVI. Benedek pápa centuriai címzetes püspökké nevezett ki, valamint akit 50 évvel ezelőtt szentelt pappá Isten Szolgája, Márton Áron püspök Gyulafehérváron.

Cserháti püspök atya a bevezető gondolatát egy Ószövetségi képpel kezdte: „Mózes egy kőszikla előtt gyűjtötte össze a választott népet a pusztában és vizet fakasztott a kősziklából. Ma Krisztus Urunk Szatmár főterén gyűjtötte egybe a város és az egész egyházmegye híveit, hogy az Eucharisztia tiszta forrása felüdítse minden jóakaratú és igazságra szomjazó ember lelkét.” – vont párhuzamot a szónok, majd felszólította a híveket, hogy ajánlják magukat, rokonaikat, egyházmegyéjüket és városukat Jézus Szentséges Szívének szeretetébe.

Jézus Szíve tiszteletével kapcsolatban Karl Rahner teológust idézve kiemelte, hogy az Egyház sohasem mondhat le arról, hogy hirdesse és tanúsítsa Isten emberszerető, végtelen jóságát, amely már Jézus Krisztus tanításában, működésében megtapasztalható valósággá vált az emberek számára.

Ezen az ünnepen a szentmise evangéliuma a hívők elé tárja azt a jelenetet, amikor a keresztre szegezett Jézus szívét a katona lándzsával átdöfte, melyből vér és víz folyt ki. Szent János evangélista rámutat, hogy a Jézus oldalából kifolyó vér és víz túlmutat a földi elemek természetes tulajdonságán. A vér, mint az élet éltető eleme, az Élet Kenyere, az Eucharisztia; a víz pedig, mint a keresztség vize, az újjászületés fürdője, amelyben a kereszteléskor megmártózva minden keresztény újjászületik a vízből és Szentlélekből. Ennek a keresztségnek vize által válik a hívő ember az egyház tagjává és létrejön Isten újszövetségi népe, amely éppen a megváltó Istenhez fűződő viszonyában, a Lélek erejétől válik élővé és lesz Krisztus Egyházává.

„Ez a vér és víz jelzi, hogy Jézus átszúrt oldalából, Szent Szívének feltárt szeretetéből jött létre az Egyház, a mi közösségünk, a megváltás jele és eszköze, és ebből jött létre a többi szentség is; mindenekelőtt a keresztség vize által lettünk keresztények, Krisztus nevének hordozói.”

Ugyancsak a vér és a víz a Szentlélek kiáradásának is a jelképe, amely a keresztségben újjáteremti, az Eucharisztiával pedig táplálja az emberi kő szívet, és olyan eleven hús szívet ad (vö Ez 11,19), amely képes arra, hogy termékennyé tegye a puszta földet is, mert a szeretet Istenének kiáradó és újjáteremtő Lelke, az élet Igéje és Kenyere által, új életre támasztja mindenki szívét.

„Jézus Szíve számunkra az Isten szeretetének teljességét és az üdvösség forrását jelenti. és így örömmel merítünk vizet az üdvösség forrásából, örömmel fogyasztjuk az Élet Kenyerét, hogy Jézus Krisztus nyomában haladva, hozzá hasonulva és mindenben megtartva az Atya akaratát, szívvel-lélekkel szenteljük magunkat Isten megdicsőítésének és a felebarát szolgálatának. Jézus Szíve arra késztet, hogy úgy szeressünk, ahogy ő szeret minket. Szeretete arra késztet, hogy példája szerint olyan Istenes életet éljünk, ahol gyakoroljuk az irgalmasság testi és lelki cselekedeteit, engeszteljük Istent bűneinkért és azokért, akik letértek az üdvösség útjáról. Krisztus szeretete mégis sürget minket. Szeretetet elfogadásra és viszont szeretetre késztet, hogy fogadjuk el az Isteni igazság, jóság és szeretet irányítását és higgyünk ezek végső győzelmében az Úr ígérete szerint.” – zárta a homíliáját Nm. és Ft. Dr. Cserháti Ferenc esztergom-budapesti segédpüspök.

A szentmise végén sor került a hagyományos Eucharisztikus körmentere, majd visszaérve az oltárhoz a hívek közösen elimádkozták a Jézus Szíve litániát, valamint Cserháti püspök atya felolvasott imájához csatlakozva megújították felajánlásukat Jézus Szentséges Szívének.

A körmenetet követően Nm. és Ft. Dr. Cserháti Ferenc püspök aranymisés áldásban részesítette a jelenlévőket.