2024. május. 4. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Elhunyt Dr. Ágoston Ferenc ny. plébános

2023. október. 18.

Rövid, súlyos szenvedés után, szentségekkel megerősítve, október 14-én elhunyt Ágoston Ferenc ny. lelkipásztor. Székelyszálláson született 1955. szeptember 12-én, teológiai tanulmányai után Gyulafehérváron 1981. június 21-én Jakab Antal püspök pappá szentelte. Segédlelkész volt Marosvásárhelyen 1981-től 1983-ig, majd 1983-től 2000-ig a gyulafehérvári Papnevelő Intézet tanára, közben 1990-1992 között Würzburgban a Julius Maximilian Egyetemen doktori fokozatot szerzett. 2000-től 2001-ig Nagyszebenben, a Terezianumban, majd 2002-től 2020-ig Krasznabélteken, 2020-től 2023-ig Segesváron plébános volt. Papi jelmondata: ,,Aki Istent szereti, szeresse felebarátját is” (1Jn 4,21) egész életét jellemezte.

Ft. Dr. Ágoston Ferenc egész életét a Szatmári Római Katolikus Egyházmegyével való kapcsolat jellemezte. Már a gyulafehérvári Kántoriskolában, majd a Gyulafehérvári Papnevelő Intézetben sok, későbbi szatmári egyházmegyés pappal tanult együtt és ismerkedett meg. Ezt követően, mint teológiai tanár közel két évtizeden át tanította és nevelte a mi egyházmegyénk kispapjait is.
2001-ben kérte Reizer Pál szatmári püspököt, hogy fogadja be egyházmegyénkben. Egy éven keresztül a szatmári Papi Otthon lakója volt és szórványlelkész a Bükkalján, majd 2002-ben Krasznabéltekre került, ahol a sváb-magyar falu lakossága nagyon hamar megszerette, és tudom, ő is a béltekieket.
Tevékenysége a Szatmári Egyházmegyében nem csupán az egyházközségi lelkipásztorkodásra korlátozódott. Egyházmegyénk 2004-ben ünnepelte fennállásának 200-ik évfordulóját, melyre egyházmegyei zsinattal készültünk. Ferenc atya azzal a gazdag ismerettel, melyet teológiatanárként és a gyulafehérvári főegyházmegyei zsinat előkészítésében és lebonyolításában szerzett, hatalmas segítség volt egyházmegyei zsinati folyamatunkban. A Zsinati Iroda munkatársaként arra törekedett, hogy az előkészületi időszak minél alaposabb legyen, a hívek minél nagyobb részét érje el és mozdítsa meg, majd a zsinat megtartását követően, hogy a zsinati döntések az egyházmegyében életté váljanak. Az egyházmegye lelkipásztori terve is a zsinat folytatása, melyben sokáig tevékenyen részt vett.
A Szatmári Egyházmegyei Caritas is sokat köszönhet Ágoston atya tevékenységének, ismereteinek. Sokat fáradozott, hogy a szeretetszolgálat ne csak intézményesített egyházmegyei rendszer legyen, hanem plébániai szeretetszolgálatként minél több egyházközségben megalakuljon.
Az egyházzene területén is fáradhatatlanul dolgozott. Az egyházmegye által indított kántorképző tanáraként fiatal kántorok nagy számát képezte, majd az évenként megtartott kántor-lelkigyakorlaton/kiránduláson kísérte őket, ápolta velük a kapcsolatot.
De azért is hálás vagyok, hogy általa barátokra tehettünk szert a németországi Lázár lovagok személyében, akiket szintén fájdalommal érint az ő elvesztése.
A Szatmári Római Katolikus Egyházmegye nevében megköszönöm önzetlen szolgálatát és hálát adok a Jóistennek dr. Ágoston Ferenc atya lelkes és fáradhatatlan tevékenységéért és azért, hogy papi tevékenységének közel felét szeretett egyházmegyémben végezte. A mennyei Atya ajándékozza meg őt mindezért az Ő vég nélküli szerető közelségével.
Isten veled, imádkozunk érted. Te se feledkezz el közbenjárni értünk Istennél.
Nyugodj békében!

Szatmárnémeti, 2023. október 17.

† Schönberger Jenő, püspök