2024. április. 19. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Elköteleződve

2019. június. 21.

A nagybányai esperességi napon arra vezették a híveket, hogy bizalommal és feltétel nélküli szeretettel keressék a jót társaikban.

A szinérváraljai Szeplőtelen Fogantatás plébánia adott otthont június 15-én a nagybányai esperesség napjának, melyen a keresztény közösség eszményét állították középpontba. Szmutku Róbert esperes már a rendezvény elején kihangsúlyozta, szándékuk volt olyan embereket megszólítani, akik aktív tagjai a plébániai közösségeknek, akikkel együtt építhetik Isten országát.

A nap első előadását Csákay Zoltán és felesége Ancuța, valamint Róbert atya tartották. Az esperességi nap témájához - az elköteleződés gondolatához - kapcsolódva személyes példákkal igyekeztek bemutatni az elköteleződés fontosságát. Mint mondták, a személyes és közösségi életben egyaránt rendkívül fontos a felelősség, a kitartás, az odaadás és a ragaszkodás. Ugyanígy fontos a megfelelő viszonyulás: nem félelemmel, hanem bizalommal és feltétel nélküli szeretettel keresni a jót mindenkiben. Az elköteleződés egy meghívásra, Isten hívására adott válasz, ami nem megkötöttséget jelent, hanem épp felszabadítást, Isten irgalmas szeretetéből eredő szabadságot.

Az első előadás után csoportos beszélgetéseken vettek részt. „Közösségi életünk repedései” cím alatt vizsgálták meg, milyen kihívásokkal küzdenek meg a különböző plébániai vagy lelkiségi közösségek. Javaslatok születtek ezek megoldására, programjavaslatok fiataloknak, felnőtteknek, közös elmélkedések, imacsoportok képe rajzolódott ki. Elhatározták, lépéseket tesznek, hogy minél többen magukénak érezhessék a plébániát.

Frigy Szabolcs egyetemi oktató is részt vett a csoportbeszélgetéseken, így gondolatait már a megismert véleményekre válaszolva vezette fel. Az egymásra utaltság, az áldozathozatal, a kitartás, a kölcsönösség voltak mondanivalójának kulcsszavai. Kiemelte, a közösségépítés nem kompenzálás, közösséget érett, határozott, nyitott személyek építik, ahogyan csak közösségi emberek tudnak kapcsolatokat teremteni. Az elköteleződés, meglátásában személyes és feladat-alapú kohéziót jelent. Az esperességi napot szeretetvendégséggel zárták.

Tóth Erika beszámolója alapján