2024. április. 16. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Éneklő emberek

2018. november. 26.

Mi nem csak azért énekelünk, mert ez ösztönösen jön, hanem amit mi éneklünk az egyben imádság is - mondta Ágoston Ferenc az egyházzenei énekverseny zsűriének elnöke a szombati megmérettetés nyitóbeszédében.

Egyházzenei ismereteikről, énektudásukról adtak számot öt-hat, hét-nyolc és kilenc-tizenkettedikes korcsoportokban induló diákok a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumban, november 24-én szervezett Egyházzenei Énekversenyen.

A kilenc órától kezdődött versenyen Ft. Dr. Ágoston Ferenc krasznabélteki plébános, az egyházmegyei kántorképző tanára, a zsűri elnöke köszöntötte a dísztermet megtöltött fiatalokat, megnyitó beszédében emlékeztetve őket, énekük istendicséret, imádság: "Az ének, tudjuk, már a magzati kortól nagyon fontos, majd miután a gyermek megszületik megfigyelhető, hogy még nem is tud beszélni, de a dallamot már énekli, a ritmust üti. Énekeket, mondókákat tanul, később nehezebb énekeket is elsajátít. Életünket végig kíséri az ének, mondhatnánk, az ember valójában homo cantus. És annyi éneklő ember van itt... Mi nem csak azért énekelünk, mert ez ösztönösen jön, hanem amit mi éneklünk az egyben imádság is. Olyan énekeket választottatok, amelyeket szívből, nem csak azért énekeltek, hogy jó pontszámot kapjatok a versenyen, hanem mert szerettek imádkozni. Én azt remélem, hogy ez a mai együttlétünk valamiképp nagy istendicséret is lesz, amiből hiányszik minden önzés, irigység. Annak örülünk, ha valaki szépen énekel, ha Istent dicséri!"

A zsűrit Ágoston Ferenc mellett Scheitli Erik a szatmárnémeti Székesegyház kántora, illetve Schmidt Mária zene- és énektanár, karvezető alkotta. Ők hallgatták meg és pontozták az egyéni indulókat vagy legtöbb öt főből álló csapatokat. Amikor a versenyzők a színpadra álltak, fel kellett ismerjenek lejátszott dallam alapján egy éneket, elő kellett adjanak egyet a kötelező liturgikus énekekből valamint előadtak egy szabadon választott, vallásos témájú éneket.

A versenyben végül felállították az eredményt, de ettől függetlenül minden induló jól érezte magát, hiszen énekelhetett, megmutathatta talentumait.

Az V-VI. osztályosok csoportjai között első helyen végzett a Mare Bence, Egressy Fábián Máté, Simpf Milán és Raț Edgár Barnabás alkotta csapat. Ők a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum tanulói, és Hadházi Éva készítette fel őket. A VII-VIII. osztályosok egyéni indulóinak versenyében első lett Berchi Stefánia, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum diákja, akit szintén Hadházi Éva készített fel. A VII-VIII. osztályosok csoportjai között első lett a Tallián Franciska, Bojin Réka, Szilágyi Anna és Erdős Henrietta alkotta formáció. Ők is a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum tanulói, felkészítőjük Hadházi Éva volt.

A IX-XII. osztályosok között egyéni kategóriában szerzett első helyezést Chis Olivia, a „Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum tanulója, Trepszker Erika felkészítésében, a csoportok között pedig a Pfeifer Tibor, Menzák Áron, Volosin Csenge, Póti Vivien és Bumbár Márton alkotta csapat, szintén a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum színeiben, felkészítőjük Hadházi Éva volt.

A részletes eredmények:

V-VI. osztályosok – csoport

I. hely: Mare Bence, Egressy Fábián Máté, Simpf Milán, Raț Edgár Barnabás – Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Hadházi Éva.

II. hely: Veibel Emilia, Vachter Jenifer, Petz Réka – Mezőfényi Általános Iskola, felkészítő: Jónucz Alfonz.

III. hely: Kaplonyi Délia, Vadas Theodóra, Magdás Júlia, Heinrich Panna – Kalazanci Szent József Római Katolikus Iskolaközpont, felkészítő: Jónucz Alfonz.

Dicséret: Szabó Réka, Farkas Hannelore – Ion Creangă Általános Iskola, Szatmárnémeti, felkészítő: Molnár Gabriella.

VII-VIII. osztályosok – egyéni:

I. hely: Berchi Stefánia – Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Hadházi Éva.

II. hely: Mali Csenge – Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Hadházi Éva.

VII-VIII. osztály – csoport:

I. hely: Tallián Franciska, Bojin Réka, Szilágyi Anna, Erdős Henrietta – Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Hadházi Éva.

II. hely: Korber Krisztina, Demeter Hanna, Lehoczky Fatima, Darabos Tamara, Szabó Fanny – Kalazanci Szent József Római Katolikus Teológiai Iskolaközpont, felkészítő: Jónucz Alfonz.

III. hely: Csapó-Illyés Panna, Héjja Irisz, Orosz Johanna, Simon Benjámin – Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Hadházi Éva.

Dicséret: Czibere Ingrid, Szabó Barbara – Sárközi Általános Iskola, felkészítő: Vig Ervin.

Dicséret: Pintea Blanka, Pap Bianka, Negru Irisz, Vekker Zsófia – Mezőfényi Általános Iskola, felkészítő: Jónucz Alfonz.

IX-XII. osztályosok – egyéni:

I. hely: Chis Olivia – Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Trepszker Erika.

II. hely: Funkenhauser Elison – Krasznabélteki Szent László Plébánia felkészítő: Semperger Klára.

IX-XII. osztályosok – csoport:

I. hely: Pfeifer Tibor, Menzák Áron, Volosin Csenge, Póti Vivien, Bumbár Márton – Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Hadházi Éva.

II. hely: Torner Tamara, Blăjin Roxana, Tillger Zsuzsanna – Kalazanci Szent József Római Katolikus Teológiai Iskolaközpont, felkészítő: Jónucz Alfonz.

III. hely: Anderco Petra, Csegeri Anita, Szemák Livia, Szőke Cecilia – Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Trepszker Erika.

Dicséret: Birgiszer Helga, Csengeri Izabella, Kondics Bianka, Berecki Dániel – Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Trepszker Erika.