2024. április. 30. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Jézus Krisztus arca az Evangélium, jelenléte pedig az Eucharisztia – kezdetét vette az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus

2021. szeptember. 6.

2021. szeptember 5-én, vasárnap délután, a Hősök terén ünnepelt nyitó szentmisével elkezdődött az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus, amely 83 év után immár másodszor látogat el a magyar fővárosba.

A szentmise előtti félórás megnyitó ünnepség a Kárpát-medence keresztény néphagyomány amit mutatta be, „Magyarország, Mária országa” címmel. A műsorban 300 néptáncos és hagyományőrző művész lépett fel, bemutatva az ezer évre visszanyúló néphagyomány és a kereszténység különleges viszonyát.

Az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus nyitó szentmiséjén 1200 fiatal járult először szentáldozáshoz, ugyanakkor ez volt egyben a főegyházmegye katolikus iskoláinak Veni Sancte szentmiséje is.

A nyitó szentmise főcelebránsa Angelo Bagnasco bíboros, Genova emeritus érseke, az Olasz Püspöki Konferencia korábbi elnöke, az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának elnöke volt, aki köszöntőjében kiemelte, hogy Budapest ünnepi zúgassál telt meg, hogy az emberiséget magához vonzza, és átadja azt az üzenetet, hogy „mindennél nagyobb az örömünk: maga, Jézus Krisztus.”

„Az emberiség vágyódik az örökkévaló iránt, vándorol a fény felé. Minden gyengeségünk és bűnünk ellenére az Egyházban ott ragyog Krisztus világossága, és a Az Egyház nem hallgathat, nem engedheti, hogy elnyelje a csend. Az a feladata, hogy minden ember arcán tükröződjön a feltámadt Krisztus fénye.” – mondta Bagnasco bíboros.

A Szentlélek segítségét kérő diákokat emlékeztette, hogy a hit nem ellensége az észnek, épp ellenkezőleg: „Az észnek is szüksége van a hitre ahhoz, hogy önmaga lehessen”, majd hozzátette, hogy a tanulóknak nem attól lesz szép az életük, ha az nélkülözi majd a tévedéseket, a nehézségeket, de nem is attól, ha sikerekkel lesz tele, ha fontos emberek lesznek, hanem attól, ha hasznosak. „Az egyháznak szüksége van rátok, Nektek viszont szükségetek van Jézusra.”

A homília végén a bíboros atya felszólította a jelenlévőket, hogy „az Egyház nem hirdet és nem imád más nevet, csak Jézus Krisztusét. Emlékezzetek Rá; arca az Evangélium, jelenléte az Eucharisztia!”

A szentmisével kezdetét vette Budapesten az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus, melynek csúcspontja a szombati, margitszigeti családi nap és az Eucharisztikus körmenet mellett a vasárnapi, Ferenc pápa által celebrált Statio Orbis záró szentmise lesz.