2024. május. 13. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Szatmárnémetiben ülésezik a Romániai Püspökök Konferenciája

2023. május. 8.

2023. május 10-12 között Szatmárnémeti ad otthont a Romániai Püspökök Konferenciájának (CER - Conferința Episcopilor din România).

Az Egyházi Törvénykönyv előírása szerint a püspöki konferencia egy olyan állandó intézmény, amely valamely ország vagy egy bizonyos terület püspökeinek egyesülése. Benne ezek a püspökök egyes lelkipásztori feladataikat közösen gyakorolják területük krisztushívői érdekében, annak a nagyobb jónak az előmozdítására, amit az embereknek az egyház ad. Ez az előmozdítás főként az apostoli tevékenységnek a kor és a hely adottságaihoz kellőképpen alkalmazott formái és módszerei révén történik a jog előírása szerint. (447. kánon)
Az általános szabály az, hogy a püspöki konferencia az illető ország összes részegyházainak főpásztorait magában foglalja (448. kánon, 1. §.), ezért a Romániai Püspökök Konferenciájának tagjai mind latin rítusú, mind a keleti rítusú püspökök (görögkatolikusok, ill. örmény katolikus kormányzó).
A Romániai Püspökök Konferenciája jelen formájában 1991. március 16-tól működik. Ekkor hagyta jóvá a vatikáni Püspöki Kongregáció, ill. a Keleti Egyházak Kongregációja a rendszerváltást követően újjáalakult konferenciát.
A Romániai Püspökök Konferenciájának tagjai a római rítusú egyházmegyék:

• Bukaresti Római Katolikus Érsekség,
  • Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség,
  • Szatmári Római Katolikus Püspökség,
  • Nagyváradi Római Katolikus Püspökség,
  • Temesvári Római Katolikus Püspökség,
  • Iasi Római Katolikus Püspökség.

A Romániai Örmény Katolikus Ordináriátus apostoli kormányzója Dr. Kovács Gergely gyulafehérvári érsek. Elődje szintén a főegyházmegye akkor hivatalban levő érseke, Dr. Jakubinyi György érsek volt.

A Romániai Püspökök Konferenciájának tagjai a görög rítusú egyházmegyék:

• Balázsfalvi Görögkatolikus Nagyérsekség,
  • Nagyváradi Görögkatolikus Püspökség,
  • Máramarosi Görögkatolikus Püspökség,
  • Kolozsvár-Szamosújvári Görögkatolikus Püspökség,
  • Lugozsi Görögkatolikus Püspökség,
  • Bukaresti Görögkatolikus Püspökség.

A konferencián jelen van a Bukaresti Apostoli Nunciatúra képviselője is. Romániában jelenleg nincs apostoli nuncius, ui. Miguel Maury Buendía érseket április 13-an Nagy-Brittaniába nevezték ki. A nunciatúrát Germano Penemonte atya képviseli.
A CER állandó meghívottja Anton Coșa Chișinău római katolikus püspöke a Moldovai Köztársaságból.

A kedves Híveket várjuk a püspökökkel közösen imádkozni, ünnepelni. Május 10-én, szerdán du. 7 órakor a szatmárnémeti Székesegyházban a püspökök közösen mutatnak be latin nyelven szentmisét. Másnap, csütörtökön szintén du. 7 órakor a magyar anyanyelvű püspökök ugyanott magyar nyelven, a román-ajkú püspök atyák a Kálvária templomban román nyelven mutatnak be szentmisét. A görögkatolikus püspökök a Szent Mihály és Gábriel templomban mutatnak be Szent Liturgiát 18.30 órától.

A Romániai Püspökök Konferenciájának legutóbbi Szatmárnémeti találkozója 2015-ben volt:

A Püspöki Konferencia tagjai 1947-ben: