2024. május. 19. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Krisztus, a mindenség Királya – templombúcsúk egyházmegyénkben

2021. november. 17.

„Mi lehet örvendetesebb és kellemesebb, mint elgondolkodni azon, hogy Krisztus nemcsak veleszületett jogon, hanem a megváltással szerzett jogon is uralkodik rajtunk?” – írja XI. Piusz pápa, aki az első egyetemes zsinat, a niceai zsinat (325.) 1600. évfordulója alkalmából, 1925. december 11-én elrendelte a mi Urunk, Jézus Krisztus Király ünnepét.

Az ünnepet eredetileg október utolsó vasárnapján tartották, így ez megelőzte Mindenszentek ünnepét, a liturgikus reform következtében azonban az egyházi év utolsó vasárnapján ünnepeljük.

Krisztus, a mindenség Királya már előrevetíti a közelgő adventi időszak várakozását; várakozás az eljövendő Királyra; várakozás a karácsony béketeremtő Királyára.

Az ünnep jellegét mégis a szentmise prefációja foglalja össze a leginkább: „az ő országa igazság és élet, kegyelem és szentség, igazságosság, szeretet és béke.”

Avasfelsőfalui Krisztus Király Plébánia

Az avasfelsőfalui hívek hármas ünnepre készülnek: a 2021. évi Krisztus király ünnepe egybeesik 1931-ben épül templom felszentelésének 90. évfordulójával, valamint a templombúcsú alkalmával Nm. és Ft. Schönberger Jenő püspök megáldja a felújított templomot.

A kétnyelvű ünnepi szentmise november 21-én, 11 órakor kezdődik.

Nagybányai Krisztus Király Plébánia

Nagybánya második plébániájának megalapítási tervét Boldog Scheffler János püspök 1943. évi I. számú körlevelében közölte: „Nagybánya városa, a római katolikus egyház kegyura, felismerve a bányamunkásság és főkeppen a bányászifjúság lelki gondozásának nagy szükségét, a legmesszebbmenő támogatást helyezi kilátásba, és mindent elkövet, hogy a második plébánia minél hamarabb megkezdhesse működését.”

Az plébánia vezetésére szalézi szerzeteseket hívott meg, majd 1943-ban megkezdődött az építkezés, melyet 1944-ben a háború miatt egy évre felfüggesztettek. Az elkészült templomot Szatmár első vértanúpüspöke szentelte fel 1945. május első vasárnapján Krisztus Király tiszteletére. A templomban található Bosco Szent Janos ereklyét 1957-ben a szatmári-nagyváradi egyházmegye nyugalmazott püspöke, Fiedler István adományozta a templomnak, melyet XI. Piusz pápától kapott.

A búcsús szentmise november 21-én, Krisztus Király vasárnapjának estéjén 18 órakor kezdődik. Az ünnepi szónok a nagybányai születésű Ft. Hozdik Zsolt, kiskunhalasi plébános lesz. A búcsút megelőzően triduumot tartanak a templomban, valamint szombaton este 17 órától bekapcsolódnak a Világméretű Szentségimádásba.