2024. április. 20. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Méta szívvel-lélekkel

2016. június. 14.

Százharmincan mérkőztek meg csapatokban az Egyházmegyei Ifjúsági Iroda által szervezett métanapon.

A Szatmári Római Katolikus Egyházmegye fiataljai szeretik a métát, a hagyományos magyar labdajátékot, amelynek eredete több évszázadra nyúlik vissza. Egy feltételezett alapformáról nincs leírás, s a kezdetektől eltelt időben a játéknak sok változata elterjedt - így a méta családjába tartozik a krikett és a baseball is. A méta játék mai formájában a várháborúk emlékét őrzi. Akkor a magyar városi iskolák, kollégiumok diákságának kedvelt játéka volt, amelyet idővel a vidéki települések ifjúsága is átvett. A falu népe őrizte és továbbalakította a játékot. A Szatmári Római Katolikus Egyházmegye fiataljai körében a kaplonyi ferences szerzetesek - köztük is kiemelkedően Pantea Tibor , fr. Tibor OFM. - elevenítették fel a métát, amelyet hamar megkedvelt az ifjúság és kérte találkozók, táborok alkalmával a programba való felvételét. Mára az egyházmegye számos pontján játsszák a métát, melynek az Ifjúsági Iroda három éve külön tematikus napot is szervez.

Így volt ez május 7-én, szombaton, amikor a kaplonyi sportpályán gyűlt össze Szatmár és Máramaros megyék 16 plébániájának ifjúsága. A mérkőzések reggeltől délutánig zajlottak párhuzamosan, 12 fős csapatok mérték össze ügyességüket és tettek tanúbizonyságot arról, hogy jó összhangban, egészséges sportszellemben tudnak játszani. Csiszár Lóránt ifjúsági referenstől megtudtuk, a métanap végén nem hirdettek győztest, sorrendet és vesztest, hanem minden csapat, illetve plébánia emléklappal, valamint kellemes élményekkel távozhatott. A hangulat egyébként végig oldott volt és a játék mellett jutott idő a beszélgetésre, ismerkedésre is. Barta Barnabás ifjúsági és ministránslelkész az emléklapok átadását követően köszönte meg a részvételt és adott áldást a hazaindulóknak.