2024. április. 27. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Rendelkezések vírushelyzetben

2020. március. 16.

Az alábbi rendelkezések érvényesek a Szatmári Római Katolikus Egyházmegyében.

Kedves Paptestvérek, Szeretett Jó Hívek!

A Gyulafehérvári Főegyházmegye érseke, dr. Kovács Gergely által kiadott rendelkezések még jobban kibontják a püspöki karunk által kiadott előírásokat. Ennek közlését magam is hasznosnak találom és az egyházmegyénkre is kötelezővé teszem.

„1. Kerüljük a zsúfolt helyeket!
2. Mindenben kövessük az állami hatóságok és a szakértők iránymutatásait mind országos, mind pedig helyi szinten!
3. Tartsuk tiszteletben a templomi szentmisékre és egyéb egyházi szertartásokra vonatkozó állami intézkedéseket!

a. A hívek kisebb csoportokba történő eloszlása érdekében növelhetjük a templomi, illetve a szabadtéri szentmisék számát.
b. Ha szükséges, vezessük be az előesti vasár- és ünnepnapi szentmiséket!
c. Bátorítjuk a híveket a hétköznapi szentmiséken való részvételre!
d. A vasárnapi szentmisék időtartamát 45 percre korlátozzuk!

4. A fentebbi rendelkezések a nagyböjti lelkinapok (triduum) megtartására is vonatkoznak.
5. A legnagyobb veszélynek a betegek és az idősek vannak kitéve. Ezért őket hangsúlyozottan kérjük: ne tegyék ki magukat a fertőzés veszélyének, lehetőleg maradjanak otthon!
6. Akik személyesen nem vehetnek részt szentmisén, a rádió és a tévé hullámhosszain kapcsolódjanak be a szentmisékbe és a közös imádságokba! Kövessék a helyi templomuk rádiós vagy internetes szentmise-közvetítéseit.

A magyar ajkú hívek ezen kívül a következő szentmise-közvetítéseket követhetik:

a. Erdélyi Mária Rádió – minden nap (08:00 és 18:00);
b. Duna World – március 15. (vasárnap), 19:00;
c. Duna TV – március 22. és 29., április 5. (vasárnap), 10:00. A román anyanyelvű hívek a román nyelvű Mária Rádión, illetve vasárnaponként a TVR+ tévécsatornán kapcsolódhatnak be a szentmisékbe.

7. A templomok napközben legyenek nyitva, hogy a hívek egyénileg is imádkozhassanak.
8. A papok, sekrestyések, ministránsok a szentmise előtt alaposan fertőtlenítsék a kezüket!
9. A szenteltvíztartók használatát mellőzzük! Gyakrabban végezzünk asperges-t!
10. A járvány ideje alatt mellőzzük szentmiséken a kézfogást, valamint a nyelvre történő áldoztatást!
11. A gyermekek és az áldást kérők esetében mellőzzük a homlokra történő keresztrajzolást!
12. Mellőzzük az ereklyék és a kereszt csókkal történő tiszteletét!
13. A gyóntatóhelységeket gyakran szellőztessék és fertőtlenítsék! A gyóntatórácsra ajánlatos védőfóliát helyezni.
14. Mindaddig, amíg az állami hatóságok a járvány miatt tanítási tilalmat rendelnek el, szünetelnek a plébániai hittanórák, az ifjúsági órák, a lelkiségi mozgalmak rendszeres programjai, valamint bármilyen más egyházi vagy kulturális rendezvény. A plébánosok és a hitoktatók azonban az online felületeken továbbra is tartsák a kapcsolatot a hittanosokkal és az ifjúsággal!
15. Csak hivatalos forrásból tájékozódjunk a járvánnyal kapcsolatban! Kerüljük a pánikkeltést, valamint a könnyelmű hozzáállást.

16. A járvány ideje alatt a déli Úrangyala imádságot ajánljuk fel a járvány megszűnéséért, a betegekért és az elhunytakért! Kísérjük imáinkkal a fertőzésben szenvedő testvéreinket, családjaikat, az egészségügyi dolgozókat, és mindazokat, akik a fertőzés terjedésének megelőzésén fáradoznak.”

Szeretettel kérem a kedves paptestvéreket, hogy ebben a nehéz és kritikus időszakban még inkább álljanak a kedves hívek szolgálatára, hogy senkinek se kelljen nélkülöznie a szentségek erőt adó segítségét. Természetesen kellő elővigyázatossággal. A legjobban akkor tudunk másokra vigyázni, ha magunkra vigyázunk. „Védem magam, hogy téged védjelek.” (Anselm Grün)

Ugyancsak nagy szeretettel kérlek titeket is kedves hívek, hogy vigyázzatok papjaitokra. A járvány terjedésének a megakadályozása minden embert felelős magatartásra kötelez, legfőképp a keresztény híveket.

Figyeljünk egymásra, legyünk előzékenyek az idősekkel, a gyengébbekkel szemben és törődjünk velük. A felebaráti szeretet keresztény gyakorlása nem vár viszonzást, és ha kell, a végsőkig is elmegy. Erre adott példát nekünk a mi Urunk, Jézus Krisztus.

A Boldogságos Szűzanya oltalmába ajánllak benneteket. Imádkozzunk egymásért! Isten segítsége és áldása maradjon velünk mindig! Ámen.

Szatmárnémeti, 2020. Március 14.

+ Jenő püspök