2024. május. 18. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Szent Imre herceg – templombúcsú egyházmegyénkben

2021. november. 3.

Istenünk, te Szent Imrét tündöklő ifjúságában emelted szentjeid társaságába, miután sugallatodra neked szentelte életét. Engedd, hogy mindenkor közbenjáró segítőnk legyen nálad.

Szent Imre herceg 1007-ben született Székesfehérvárott, a keresztségben pedig Szent Henrik pártfogása alá helyezték. Imre kedvelte a vadászatot és erős harcos hírében állt. A győri csatában megállította II. Konrád német császár hadseregét, megerősítve ezzel Szent István király hatalmát a Lajta és a Fischa folyó közötti területen.

Szent Gellért pártfogása alatt nevelkedett, a magyar ifjúság védőszentjeként is ismert Szent Imre herceg önmegtagadó életet élt. Kevés alvással is megelégedett és éjszakénként, zsoltárokat énekelve virrasztott, melyek végén bűnbocsánatért könyörgött.

Tragikus halála 1031. szeptember 2-án történt nem sokkal koronázása előtt. Szent László király avattatta szentté 1083. november 5-én.

Kökényesdi Szent Imre Plébánia

Az 1274-ben említett település temploma a reformáció idején a hitújítókhoz került. A katolikus hitélet újraindulása jezsuita- és ferences misszionáriusokhoz köthető. A katolikus hívek számára 1736-ban Bogárdy István alispán fakápolnát építtetett. 1747-ben visszaszerezték a régi templomot, melyet az idő úgy megrongált, hogy hamarosan össze is dőlt. Az új templom 1767-re készült el, melyet Szent Imre tiszteletére szenteltek fel.

A búcsúi szentmise november 5-én 11 órakor kezdőik, főcelebráns Nm. és Ft. Schönberger Jenő püspök atya, szónok Ft. Hankovszky Ferenc püspöki helynök-irodaigazgató lesz.