2024. április. 28. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Szent István király ünnepe arra hív, hogy ne csak az ajándékot fogadjuk el, hanem az Ajándékozót is

2021. augusztus. 20.

Augusztus 20-án, Szent István királyra nem csupán, mint államalapító királyunkra emlékezünk, hanem mint a Szatmári Egyházmegye fővédőszentjére is. Első királyunk 1038. augusztus 15-én, halála napján a Boldogságos Szűz Máriának ajánlotta koronáját és egész országát, majd Szent László király avattatta szentté 1083-ban Szent Imrével és Szent Gellért püspökkel együtt.

Államalapításunk ünnepén megtelt a székesegyház, ahol a szentmise előtt, Nm. és Ft. Schönberger Jenő püspök megáldotta az oltár elé helyezett, nemzetiszínű szalaggal átkötött új kenyereket.

„És mivel minden nép saját törvényei szerint él, ezért mi is, Isten akaratából országunkat igazgatván, (…) törvényhozó elmélkedéssel meghatároztuk népünk számára: miképpen éljen tisztességes és békés életet.” – hangzottak Szent István király intelmeinek sorai Jenő püspök ünnepi homíliájának elején.

Szent királyunk életében mutatta meg, hogy kire építi családját, országát és népét, megértette, hogy mit jelent királynak lenni: Nem uralkodni, hanem szolgálni. Először ő maga vállalta a kereszténység és Krisztus igáját, majd megkeresztelkedését követően a pápától, Krisztus helytartójától kért koronát.

Szent István jól tudta, hogy Magyarország csak akkor maradhat meg, ha sziklára épül, amely szikla nem más, mint Krisztus. 1000-ben történt megkoronázásával apostoli királlyá lett. Az apostoli, küldöttet jelent. Úgy érezte, hogy Krisztus küldte, hogy országának népét elvezesse a keresztény hit által az örök életre.

„Ha az ő nyomaiban akarunk járni, vagy az ő országát akarjuk építeni, akkor ezt ma sem tehetjük másképp. Ha valaki Európában Krisztus nélkül akar országot építeni akkor az az ország ma sem fog megmaradni. Szent István király ünnepe figyelmeztetés a mai ember számára is: Nem csak az ajándékot kell elfogadni, hanem az Ajándékozót is. Első királyunk felismerte az ajándék nagyságát és megszerette az Ajándékozót, ma pedig mindannyiunkat hív, hogy fogadjuk el és fogadjuk be életünkbe Isten szeretetét és Istent magát is. Csak így lehet a mi családunk is az első magyar szent család példaképéhez hasonló és így lehet olyan életünk itt a földön, melynek folytatása az örök élet lesz.” – figyelmeztetett a főpásztor.

A szentmisét követően, a jelenlévők a klérus vezetésével, a felújított székesegyház jobb oldalánál álló Szent István szoborhoz vonultak, majd a koszorúk elhelyezésével tiszteletüket fejezték ki államalapító királyunk emléke előtt.