2024. április. 28. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Szeretetszolgálat-csoportvezetők találkozója a Nagykároly- i esperességi kerületben

2024. január. 19.

A Kalazanci Szent József plébánia adott otthon szerdán, január 17-én az esperesség szeretetszolgálat csoportvezetői találkozójának. A program elején Ft. Antku István főesperes, a Kalazanci Szent József templom plébánosa köszöntötte a jelenlévőket.

A találkozó bemutatkozással kezdődött. Elsőként Ft. Jakab Norbert, az elmúlt évben kinevezett, Egyházmegyei Szeretetszolgálatokért felelős lelkész, a Nagybányai Krisztus Király plébánia plébánosa mutatkozott be. Néhány szóban ismertette a jelenlévőkkel a szeretetszolgálat csoportok szolgálatának legfontosabb kegyelmeit, ajándékait.
Ezt követően Gáspár Annamária Korházpasztorációs referens, régi ismerősként üdvözölte az egybegyűlteket. Hiszen egy-két csoport még 2004 előtt, de a legtöbb csoport 2004-ben az egyházmegyei zsinat befejezése után, annak rendelkezését és javaslatait megfogadva és betartva alakultak meg. Azóta is lankadatlan szorgalommal, örömmel és szeretettel szolgálják a plébániai közösségeikben, a nehézsorsú embertárasaikban Krisztust. Ugyanakkor örömmel köszöntötte a még alakulóban lévő szeretetszolgálat csoportok jelenlévő tagjait, akik azért jöttek el a plébánosuk felkérésére és bátorítását megfogadva a találkozóra, hogy a jelenlévő csoportvezetők tapasztalatait meghallgatva, azokkal gazdagodva a saját plébániájukon is megszervezzék és elindíthassák a szeretetszolgálat csoportot.
A találkozó a csoportvezetők beszámolóival folytatódott. Minden résztvevő lelkesen számolt be a csoportjuk szolgálatáról: betegeket, egyedülállókat látogatnak, rendszeresen szentmisével ünneplik meg a Betegek, valamint Nagyszülők és Idősek Világnapját, amit minden alkalommal szeretetvendégség követ. Adománygyűjtéseket szerveznek gyermekeknek, rászorulóknak. Húsvét és Karácsony környéken ajándékcsomagokkal lepik meg az általuk rendszeresen látogatottakat és a szűkölködőket. Minden csoportvezető kihangsúlyozta, hogy nem minden esetben a csomag tartalma a fontos azok számára, akiket megajándékoznak, hanem leginkább az, hogy a Plébániai közösségük gondol rájuk, számon tartja, a közösséghez tartozónak tartja őket.
A csoportvezetők tájékoztatásából kiderült az is, hogy milyen sok kárt okozott a világjárvány a plébániai csoportok életében is. Ebben a megváltozott helyzetben új kihívásokkal, nehézségekkel kell szembenézniük azoknak, akik ezekhez a csoportokhoz tartoznak. A közösségek feladta az, hogy ismerjék azokat, akik anyagi, de legfőképpen lelki szükségben szenvednek, és lehetőségeikhez mérten segítsenek. Nagy pozitívum, hogy több vidéki helységben a Polgármesteri Hivatalokkal együttműködve és azok támogatásával tudnak segíteni, megajándékozni, örömet szerezni – például: az Időseknek, a Világnap alkalmából.  Fontos feladatnak mondták az egymásra való odafigyelést, akár a templomban mellettük ülőre is, mert lehet, hogy azoknak, akik egyedül élnek elég, ha váltunk néhány szót, megkérdezzük, hogy szüksége van-e valamire?
Nehézséget jelent az új önkéntesek bevonása, - de Istennek legyen hála, több csoportban is van két-három új, fiatal jelentkező is.
A csoportok vezetői beszámoltak arról is, hogy ahhoz, hogy a szolgálatukat jól végezzék, szükségük van a rendszeres imára, lelki napok szervezésére és a plébános atyák támogatására. Rendszeres találkozásaik alkalmával megbeszélik a plébánián a legfontosabb szeretetszolgálati teendőket, feladatokat.
A beszámolókat, megosztásokat követően Ft. Jakab Norbert rövid előadásban bátorította a csoportvezetőket. A „Mester, hol laksz?” (Jn 1,39) kérdésből kiindulva, bemutatta a Jézus korában ismert lakóhelyeket: a sátort, a barlangot és a sziklára épült házat, a bibliai leírások alapján. A rászoruló embertársról is sok mindent elárul lakhelye, ezért fontos őt meglátogatni, és ezek tudatában rajta segíteni.
A szeretetszolgálat csoportvezetők megbeszélték a célkitűzéseiket, amelyeket a közeljövőben meg szeretnének valósítani, majd egy elmélkedéssel, közös imával, áldással ért véget a találkozónak ez a része.
A jelenlévők imával emlékeztek meg a nemrégiben elhunyt Ft. dr. Ágoston Ferencről, aki hosszú éveken keresztül volt az egyházmegyénkben a szeretetszolgálatokért felelős lelkész.
A találkozó résztvevői 18 órától a Kalazanci Szent József templomban szentmisén vehettek részt, amelyet Ft. Antku István és Ft. Jakab Norbert mutattak be.